26-årige Tarik Hasan, som kom till Sverige från Bangladesh för ett och ett halvt år sedan, tror inte sina ögon när han ser avin som skickats ut från Posten i Göteborg.
”Blatte”, läser han. Skrivet efter sitt namn. Inte bara en – utan två gånger.
– Jag blev väldigt väldigt ledsen. Jag förstår inte varför man gör så här, säger Tarik Hasan till SvD.se.
När Tarik kontaktar Posten kan de inte ge någon bra förklaring till hur det kunnat hända, menar han.
– Personen jag pratade med bad om ursäkt, sa att ”sånt händer” och att jag skulle glömma allt. Om personen som gjorde det här ger mig en ursäkt, då kan jag glömma allt och gå vidare. Jag vill inte att detta händer någon annan, berättar han.
Han väljer att anmäla Posten till diskrimineringsombudsmannen, DO, som anser att Tarik blivit utsatt för diskriminering på grund av sin etniska tillhörighet.
– Vi ser särskilt allvarligt på det här eftersom det här skett inom en offentligt ägd verksamhet, säger Laine Strömgren, processförare hos DO, till SvD.se.
Markus Trautmann, informationsansvarig på Postens logistikavdelning, säger till SvD.se att rutinerna kring avi-inskrivningar ändrades i samband med att händelsen med Tarik Hasans avi uppdagades. Markus Trautmann förklarar att namnen skrivs in maskinellt och att det tidigare inte krävts inloggningsuppgifter.
– Det här är helt oacceptabelt. Posten beklagar djupt det inträffade och vi tar det här på största allvar, säger han till SvD.se.
Posten kommer inom kort att ta kontakt med DO för att lösa tvisten utanför domstol. Markus Trautmann vill inte gå in på hur denna lösning kommer att se ut.
Han känner inte till liknande fall, och intygar att det i och med de nya rutinerna med inloggningsuppgifter inte ska kunna hända igen.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Två fast i kärr i urskog
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- Personal slog vad om dödssjuk
- Två män räddade ur kärr
- Misstänkt huliganbråk i Skövde
- Bildt får bakläxa av Skatteverket
- Norge: Svinsjuka bör ta Tamiflu
- Galleria utrymdes efter rånförsök
- FP-krav på att bygga ny kärnkraft


Stockholm 6º































