Det är främst de båda norska högerpartierna Fremskrittspartiet och Höyre som nu ifrågasätter det lämpliga i att socialdemokraten Thorbjörn Jagland leder både den norska Nobelkommittén och Europarådet.
Det högerpopulistiska Fremskrittspartiets ledare Siv Jensen och det konservativa Höyres Erna Solberg anser att Jagland bör lämna Nobeluppdraget.
– Det skulle visa stort politiskt förnuft om Jagland efter en ny omprövning kommer fram till att han ska dra sig tillbaka, säger Jensen till Bergens Tidende.
– Om Jagland fortsätter som ledare blir det viktigt för honom att visa att han faktiskt är oberoende, säger Höyreledaren.
Hon befarar att det kan bli svårt för Jagland att ge fredspriset till aktivister från ryska områden eftersom han är vald till generalsekreterare i Europarådet med stöd från Moskva.
Solberg är också kritisk mot att priset gick till Obama i år.
– I ljuset av prisutdelningen bör Arbeiderpartiet diskutera Jaglands roll som ledare för Nobelkommittén.
Även inom den tidigare statsministerns eget Arbeiderparti ställs frågan om det dubbla ledarskapet är lämpligt.
– Nobelkommittén måste vara så objektiv och oantastlig som det överhuvudtaget är möjligt, understryker stortingsledamoten Eva Kristin Hansen från Arbeiderpartiet.
Chefen för fredsforskningsinstituet Prio, Kristian Berg Harpviken, anser också att Jaglands två roller är ett problem:
– Jag tror inte det är så att man medvetet utesluter kandidater för att ledaren av kommittén också är ledare för Europarådet, men bara det att man kan ställa frågan försvagar bilden av Nobekommittén som oberoende.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Brand utanför flyktingboende
- Kvinna våldtogs av okänd i park
- Kol ofta en dold sjukdom
- Uppskrämd stämning efter branden
- Mammografi omprövas i USA
- Ny kung i Vellinge
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Abbas Shuker har fått ljus i ögonen igen
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- Vilsna räddade ur kärr


Stockholm 5º
































