– Hon har sagt att man ska vara vacker för sin man och att det är kvinnans ansvar att tillfredsställa sin man sexuellt. Annars får man skylla sig själv om han är otrogen. Men det är inga idéer som vi i kvinnoförbundet står för. Vi jobbar aktivt för att unga tjejer inte ska känna att deras egenvärde sitter i utseendet. Kvinnans roll får inte förminskas till att vara en mans prydnad, säger Maria Fälth.

Hon säger också att Anna Anka inte är välkommen till det kristdemokratiska kvinnoförbundet med de åsikter som hon har uttryckt. Att tala om henne som en förebild är också ett misstag, säger Maria Fälth.

Till expressen.se uppgav i veckan partisekreteraren Lennart Sjögren att "alla som delar våra värderingar om människors lika värde och familjens betydelse är välkomna hos oss. I vårt parti är det högt i tak".

När TT talade med Sjögren på fredagen backade han från sitt tidigare uttalande.

– Det gick lite fort. Jag hade inte läst Anna Ankas debattartikel på Newsmill. Med hennes människosyn och värderingar så tror jag inte att hon skulle trivas hos kristdemokraterna.

KD-ledaren Göran Hägglund är försiktig i sina kommentarer.

– Det är väl en storm i en ankdamm kanske. Men jag har inte nåtts av debatten mer än att jag såg en artikel i en tidning.

– Det är naturligtvis så att alla är välkomna att ansöka om medlemskap i Kristdemokraterna. Men det lilla jag har sett och läst om personen Anna Anka får mig knappast att tro att hon har värderingar som hör hemma i Kristdemokraterna, säger han.