- Det är omoraliskt att ett rikt land som Sverige skor sig på de fattiga länderna, säger Martin Stjernquist, programdirektör på läkarlinjen i Lund, till Sydsvenskan .

År 2007 var det 1 400 utländska läkare som fick läkarlegitimation i Sverige. Det motsvarar 60 procent av alla nya legitimationer som utfärdades det året, skriver tidningen.

Samtidigt som det råder stor läkarbrist i fattiga länder rekryterar många forna kolonialmakter som Frankrike och Storbritannien utbildad vårdpersonal från sina forna kolonier.

- Det blir en form av nykolonialism, säger Eva Nilsson Bågenholm, ordförande för Läkarförbundet.

Många svenskar väljer också att läsa till läkare utomlands. Var tredje svensk läkarstuderande pluggar utomlands, säger Yosef Tyson, ordförande för Medicine studerandes förbund (MSF) till Sydsvenskan.

Många svenskar läser till läkare i Danmark, vilket fått Danmarks forskningsminister Helge sander att kräva att Sverige ska öka antalet utbildningsplatser.