Att SvD.se:s granskning av DreamHack visar att en majoritet av festivalens deltagare fildelar illegalt kommer inte som någon överraskning för Antipiratbyråns Henrik Pontén. Han kritiserar arrangören hårt och menar att det ytterst är deras ansvar att lagarna följs under evenemanget.
– Vi är väl medvetna om vad som händer på DreamHack. Vi har diskuterat piratkopiering med arrangörerna tidigare och jag har inte hört några praktiska åtgärder alls. De lever på att se mellan fingrarna. De begår inte brotten själva, men de tiger – och tjänar på det, säger han till SvD.se.
Kommer Antipiratbyrån att närvara vid helgens DreamHack-evenemang?
– Nej. Om det ska vara meningsfullt så måste det finnas ett större intresse av förbättring från ledningen.
Henrik Pontén är väldigt förtegen när det gäller Antipiratbyråns eventuella planer på att agera mot den illegala fildelningen under DreamHack. ”Det får ni veta i efterhand”, säger han.
– Men är det så att vi inte agerar mot DreamHack beror det inte på taktik utan att vi anser att vi måste lägga resurserna på annat håll, menar han.
Och tillägger:
– Klart vi fokuserar på de uppenbara platser där det begås brott.
Vissa tror att det kan vara direkt kontraproduktivt att agera mot piratkopieringen på DreamHack. Hur ser du på det?
– Jag tror inte att det handlar om taktik. Det handlar om att stå upp för det man tror på. Har vi fattat ett demokratiskt beslut om en lag så gäller den i alla forum. Piraterna kan inte bestämma sina egna regler. Det är som att två fotbollsspelare under en match plötsligt börjar spela handboll, och hänvisar till den personliga integriteten när de blir utvisade.
Henrik Pontén antyder flera gånger under samtalet att även DreamHack står i piratjägarnas skottglugg.
– Svensk lag gäller överallt, DreamHack är ingen frizon. Rättssamhället kommer på sikt att springa ikapp DreamHack. Det är bara en tidsfråga. De kan inte ha en verksamhet där det begås brott, säger han till SvD.se.
Magnus Mårtensson, jurist på skivbolagsorganisationen Ifpi, säger att man i nuläget inte koncentrerat sig på DreamHack.
– Vi känner till det som förekommer där och vi har hittills inte gjort några särskilda åtgärder. Men ingenting är hugget i sten och det kan komma att ändras, säger han.
Tipsa andra
LÄS MER OM DREAMHACK
- Henrik Pontén till Dreamhack
- ”Man skriker för att psyka det andra laget”
- Stöldvåg på Dreamhack
- ”Inget Dreamhack utan fildelning”
- ”Viktigt att sova ordentligt”
- Köade till DreamHack – i fyra dagar
- ”Lättare för tjejer att få sponsorer”
-
Han får månadslön –
för att spela datorspel -
”Låt inte piraterna
förstöra Dreamhack!” - ”Dreamhack har lagen på sin sida”
- Pontén inbjuden till DreamHack
- De försvarar DreamHack
-
”Rättssamhället kommer att
springa ikapp DreamHack” - SAMI: ”Kontraproduktivt att agera mot DreamHack”
- Per Herrey: ”Skulle förvåna mig om ingen agerade”
- Jan Rosén: ”Det är ett massutnyttjande”
- 9 av 10 laddar ner på festivalen
- Fritt fram för fildelare
- ”Min uppgift är att bedriva festival”
Inrikes | Mest lästa
- Bildt får bakläxa av Skatteverket
- Svininfluensan har muterat
- Begravningsanställda anklagas för fylleri under begravning
- Unga liberaler vill ha radikalare parti
- Bäddat för konflikt inom alliansen
- Man dog i olycka med fyrhjuling
- Bara tre kaffebryggare fick godkänt
- Kaotiskt när småbarnen ska vaccineras
- ”Gnäller för mycket om vaccinationsköer”
- "Hon hade en av världens vackraste röster"


Stockholm 9º

































