Flyktingsamordnaren i Vännäs kommun ansåg att situationen var så allvarlig att hon i all hast såg till att 40-talet irakiska flyktingar fick lämna Vännäs i en bilkonvoj.
- Vi har satt in extra polispersonal för att snabbt utreda händelsen i Vännäs. Det är en mycket allvarlig händelse när folk blir trakasserade på det här viset, säger Uno Nilsson, vakthavande befäl vid polisen i Västerbotten.
Bråket började redan i fredags kväll och kulminerade på lördagskvällen och under natten mot söndagen.
- Vi bedömer inte att det rör sig om bråk som har rasistiska förtecken, utan det handlar mera om bråk mellan ett antal ungdomar - varav några bor i flyktingförläggningen och de andra är från orten, säger Uno Nilsson.
Flyktingsamordnaren fattade beslutet att flytta på ett 40-tal flyktingar utan samråd med polis eller kommunledning.
- Åtgärden var betydligt kraftfullare än vad situationen krävde och det har också gjort det svårare för oss att utreda händelsen, säger vakthavande polisbefäl.
Ännu har inga gripits.
- Vi räknar med att plocka in ett antal personer till förhör inom det närmaste dygnet. Enligt uppgift har mobben bestått av som mest ett 40-tal personer, men det är ett begränsat antal personer som varit mest aktiva och drivande i bråket, säger Uno Nilsson.
På söndagskvällen arrangerades en manifestation mot trakasserierna som samlade cirka 300 deltagare i medborgarhuset i Vännäs.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Bildt får bakläxa av Skatteverket
- Svininfluensan har muterat
- Begravningsanställda anklagas för fylleri under begravning
- Unga liberaler vill ha radikalare parti
- Bäddat för konflikt inom alliansen
- Man dog i olycka med fyrhjuling
- ”Gnäller för mycket om vaccinationsköer”
- Kaotiskt när småbarnen ska vaccineras
- Bara tre kaffebryggare fick godkänt
- "Hon hade en av världens vackraste röster"


Stockholm 9º
































