När Fatma Amidane gick i en fredlig 1 maj-demonstration i Västsaharas huvudstad El-Aaiún valdes hon ut av marockansk polis som misshandlade, förödmjukade och hotade henne. Hon fick höra att om inte hon och dottern slutar att arbeta för ett fritt Västsahara kommer något av hennes barn att råka illa ut, berättar dottern Rabab Amidane som nu befinner sig i Sverige.

– Jag trodde aldrig att de skulle gå på min mamma. De försöker tysta mig genom att göra såhär mot min familj och mina vänner, säger Rabab Amidane till SvD.

Hon har kunnat tala med mamman i telefon som berättar att hon har svårt att gå, och att huset är omringat av poliser vilket gör att ingen kan besöka henne.

Som studentaktivist har 23-åriga Rabab Amidane kämpat för sitt folks rätt att själva få välja sin framtid. Hon har själv blivit svårt misshandlad vid flera tillfällen, och detta har hon berättat om när hon rest utomlands för att sätta fokus på Marockos förtryck och övergrepp i Västsahara. Flera tidningar, däribland SvD 14/4, har intervjuat Rabab Amidane.

– Jag har blivit övervakad av marockaner här i Sverige som antagligen rapporterar till regimen i Marocko, säger Rabab Amidane.

Är du rädd?

– Jag är verkligen rädd nu. Men jag måste resa hem för att hjälpa min mamma. Vad som helst kan hända. Men jag orkar inte tänka på det. Det är svårt nu, säger Rabab Amidane med tunn röst.

Västsahara har varit ockuperat av Marocko sedan 1975, då spanjorerna lämnade Västsahara och Marocko struntade i ett FN-beslut om att invånarna själva skulle få rösta om sin framtid.

Enligt Föreningen Västsahara togs en ny FN-resolution om Västsahara den 30 april men trots påtryckningar från människorättsorganisationer utökas inte mandatet till att övervaka situationen för de mänskliga rättigheterna.