– Att fler och fler tjänster samlas på en och samma kabel är oroande för det gör oss mer sårbara, och vi har nog bara sett början på den utvecklingen. Att det kan inträffa är jag inte förvånad över, däremot kan vi räkna med att de här konsekvenserna blir allt kraftigare, säger Svante Nygren, analytiker i informationssäkerhet vid Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, till TT.

Han anser att tisdagens avbrott hos Comhem är anmärkningsvärt eftersom ett fel i en punkt slog ut så mycket av tjänsterna.

– Ett teleavbrott är inte som ett teleavbrott var för 10–20 år sedan, utan nu slås internet och mediedistributionen ut, likaså möjligheten att nå polis, räddningstjänst och ambulans.

Den utvecklingen, menar Nygren, förflyttar operatörernas verksamhet från att vara en ren teleangelägenhet till att bli en stor samhällsskyddsfråga.