Arbetarrörelsens främsta företrädare har under flera månader befunnit sig under stark press. Det faktum att Wanja Lundby-Wedins satt i styrelsen för AMF när vd:n fick höga ersättningar var nära att kosta henne ordförandeskapet i LO.
Mona Sahlin har å sin sida sett opinionssiffrorna dala under våren, och hennes roll som partiledare har ifrågasatts.
Men på första maj var det få som öppet visade den frustration som många LO-medlemmar och Socialdemokrater tidigare gett uttryck för.
Kanske hade de båda ledarna förväntat sig något annat. Wanja Lundby-Wedin tågade i går eftermiddag in på Norra Bantorget i Stockholm omgiven av livvakter.
Där samlades, enligt arrangörerna, 12 500 personer för att fira "arbetarrörelsens festdag". Wanja Lundby-Wedin konstaterade dock att en del socialdemokrater nog stannat hemma "i besvikelse, ilska och protest". LO:s ordförande öppnade med självkritik.
– Jag kan lova er kamrater, det är inte alltid lätt att vara LO:s ordförande. Och ibland blir det fel, som i fallet med AMF-direktörens pension.
Men, försäkrade hon, AMF:s styrelse kommer att "kräva rättelse".
– Pengarna ska tillbaka till pensionsspararna, det är där de hör hemma.
Talet möttes av jubel, men Wanja Lundby-Wedin avbröts också av burop och avgångskrav från en skara i publiken. Polisen avvisade fem personer, alla kända sedan tidigare, från Norra Bantorget.
– Det här var människor som normalt inte går i våra demonstrationståg, förklarade Wanja Lundby Wedin på en pressträff efter talet.
Från talarstolen kritiserade LO:s ordförande också den borgerliga regeringen hårt.
– Aldrig förr har så få på så kort tid lyckats åstadkomma så mycket elände för så många, sammanfattade hon, och krävde bland annat mer pengar till kommuner och landsting.
I Malmö talade en svartklädd Mona Sahlin i Folkets park. Hon möttes av en hel del jubel men inga burop, däremot några inkastade Toblerone från en yngre man som snabbt togs omhand av vakterna.
Några nyheter levererade partiledaren inte. Men det märktes av hon kämpade för sitt politiska liv och att få partiet på fötter igen och hon var extra noga med att vara tydlig. Hon gav exempelvis klara besked om att a-kassan och sjukförsäkringen ska repareras så att 80 procent av löntagarna får ut 80 procent av sin lön i a-kassa och sjukpenning. Och pensionärerna ska få sänkt skatt.
– Pension är uppskjuten lön och vinner vi valet kommer vi att återställa skattebalansen mellan pension och lön. Det börjar vi jobba med dag ett och det är inget hot, det är ett löfte.
Hon försökte också peka ut partiets färdriktning. Den handlar om att jobben alltid kommer först och att öppna dörrar och ge nya chanser.
– Jag blir innerligt arg och uppretad när regeringen och särskilt Jan Björklund stänger dörrar för våra rekordmånga ungdomar. Jag vill öppna dörrar för att ungdomarna ska få utbildning och jobb och sin första egna lägenhet, sade Mona Sahlin.
Marketta Siltanen som lyssnade på talet menade att Mona Sahlin äntligen visade klorna.
– Hon har varit för lågmäld, men nu blev jag nästan rörd, hon visade patos, sade Marketta Siltanen.
Malmöbon Tore Leijon, 84 år, och socialdemokrat sedan barnsben var också nöjd.
– Ideologiskt var det mycket bra och hon var pricksäker i samhällskritiken. Jag går här ifrån med en bra känsla. Det hade jag faktiskt inte väntat mig, sade han.
En rundringning som SvD gjort till tio distrikt inom LO och Socialdemokraterna runt om i landet visar att uppslutningen på många håll varit bättre än väntat.
– Jag var lite småorolig för hur många som skulle komma, vi har ju haft så mycket varsel här i Umeå. Många känner sig uppgivna. Men det var jättemycket folk, säger Maria Östberg ombudsman på LO:s distrikt i Västerbotten.
Fler av dem som SvD talat med säger att det är dags att "kavla upp ärmarna" för at tvinna valet.
– Vi är hårt drabbade av krisen i fordonsindustrin, arbetslösheten är stor. Det var kamplust idag, säger Ulla Gradeen, ordförande i partidistriktet i Jönköping.
Inte hos något distrikt som SvD varit i kontakt med förekom det protester mot Mona Sahlin eller Wanja Lundby-Wedin.
– Det är klart att det förekommer diskussioner om hur det kan komma sig att vi har så dåliga opinionssiffror när vi är i opposition, men det var inte något som kom upp idag, säger Mattias Jonsson, ombudsman för IF Metall och ledamot i partistyrelsen i Göteborg.
Tipsa andra
Läs mer om första maj
- S-pressen kräver tuffare tag
- Omstridda ledare fick partiets stöd
- "Arbetarrörelsen är på intet sätt uträknad"
- Lundby Wedin: Ibland blir det fel
- ”Mona Sahlin försöker ingjuta mod”
- Sahlin talade i Malmö
- LO-basen möttes av jubel
- Från vad till vad vill de rödgröna?
- Ohly till angrepp mot S
- Gapet mellan blocken ökar igen
- Klubbordförande kräver S-ledares avgång
- Bildspel på första maj
- Lundby-Wedin avbröts av burop
Fakta
S-röster om socialdemokratins första maj:
Jag är förvånad över uppslutningen.
Katrine Kielos, ledarskribent Aftonbladet.
Jag fick intrycket att det var en mycket stridsberedd och offensiv Sahlin.
Lars Stjernqvist, tidigare partisekreterare, numera kommunalråd i Norrköping.
Arbetarrörelsen är livkraftig men har tröttnat på opinionssiffror och vill prata kris och framtid.
Eric Sundström, chefredaktör Aktuellt i politiken, Ny Tid och Stockholmstidningen (S).
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- Kol ofta en dold sjukdom
- Knivhöggs i magen
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- "Boliden bär ansvar för giftskandal"
- Personal slog vad om dödssjuk
- Influensavaccin försenas nästa vecka


Stockholm 5º


































