Det är i en debattartikel i DN som Bo Rothstein riktar skarp kritik mot Uppsala universitet. Lärosätet lever inte upp till de principer om lärofrihet som finns inom forskningsvärlden, menar Rothstein, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.

- Det arv och den etik som byggts upp sedan 1477 då universitetet inrättades har förskingrats. Om Anders Flodström (nyutnämnd universitetskansler) skall minska antalet universitet i landet kan han lämpligen börja med Uppsala, skriver Bo Rothstein i debattartikeln.

En central princip för forskningsvärlden är den så kallade lärofriheten, skriver Rothstein. Den betyder att alla forskare ska ha rätt att fritt söka kunskap och uttrycka sina forskningsrön.

Det gör att ingen chef eller rektor har rätt att lägga sig i forskningen - något som Rothstein anser att ledningen för Uppsala universitet har gjort.

I debattartikeln nämns två exempel - bråket om två professorer på den matematiska institutionen tidigare i år och uppståndelsen kring sociologiprofessorn Eva Lundgren, som kritiserats för uttalanden i dokumentären Könskriget i Sveriges Television i maj 2005.

Bråket om matematikprofessorerna har fått står uppmärksamhet både i Sverige och internationellt. I februari erbjöds de två 2,2 miljoner kronor var om de sade upp sig - något som fått både svenska och utländska forskare att reagera.

- Vad det handlar om är att de haft en annan mening om vilket slags matematisk forskning som bör bedrivas och att de uttryckt den, det vill säga hävdat sin rätt till lärofrihet. Rektor Hallberg har krävt att de skall vara lojala, det vill säga inte kritisera beslut som ledningen fattar om forskningsinriktningen, skriver Bo Rothstein.

Till SvD.se säger Rothstein att han aldrig tidigare har upplevt något liknande.

- Uppsala universitet har orsakat obotlig skada för det svenska universitetsväsendet. Det här sprider sig som en löpeld över världen och det blir svårt att rekrytera framstående internationella forskare till svenska universitet. Och det drabbar alla ämnen, säger han.

Men rektor Anders Hallberg slår ifrån sig kritiken.

- Den är helt galen. I fallet med matematikprofessorerna handlade det om ett arbetsmiljöproblem, inte om inriktningen på forskningen. Ledningen skulle aldrig överhuvudtaget styra vilken typ av forskning som ska bedrivas, säger han till SvD.se.

Bo Rothstein håller dock inte med.

- Han håller sig inte till sanningen. Det finns inga skriftliga dokument och inga belägg för att de här professorerna var ett problem för arbetsmiljön. Tvärtom har jag hört att det blivit värre sedan de här professorerna slutade, säger han till SvD.se.

I fallet med Eva Lundgren menar Rothstein att universitetet inte reagerat tillräckligt kraftigt mot vad han anser är felaktigheter i hennes forskning. Skälet är enligt honom att hennes "teser har visat sig ha stort politiskt stöd".

- Det hände egentligen före min tid, men som universitet tar vi aldrig hänsyn till vad som är politiskt korrekt, svarar Anders Hallberg på kritiken.