Ett stort antal räddningsstyrkor och brandmän har under dagen bekämpat den omfattande branden i en fastighet på Stigaregatan i centrala Falun. Vid 13-tiden meddelade räddningstjänsten att ett av de två hus där elden härjar är helt nerbrunnet.

Den andra huset, som är betydligt större, har omfattande rök- och vattenskador. I det huset är vinden och taket helt förstörda av branden. En kranbil ska nu få bort resterna för att underlätta för brandmännen.

- Vi ser nu till att elden inte sprider sig. Vi har brandmän inne i trapphuset i huset som sitter och bevakar branden, säger Daniel Holmstrand, informationsbefäl på räddningstjänsten i Falun.

Rasrisken i huset är stor och det försvårar för räddningstjänsten att bekämpa elden. Samtidigt sprider sig giftig brandrök över Falun.

Det var strax efter klockan två natten till onsdagen som larmet kom. Det som då betecknades som en mindre krypbrand i ventilationen har nu utvecklats till en fullskalig brand. Situationen förvärrades avsevärt under morgontimmarna och elden spred sig från den mindre byggnaden där en restaurang finns till den större intilliggande byggnaden..

- Det är ett gammalt trähus och elden sprider sig i väggarna och i bjälklagen. Den är otroligt svårsläkt, säger Stefan Karlsson, också han informationsbefäl på räddningstjänsten, till SvD.se.

Brandkåren använde tidigare en grävmaskin för att komma åt brandhärden.

- Vi river de delar som redan är totalförstörda för att komma åt elden, förklarade Stefan Karlsson vid elvatiden.

En gravid kvinna har förts till sjukhus för kontroll. En annan kvinna som bor i huset klarade sig oskadd.

Enligt polisen är det troliga att elden började i ventilationen i puben och sedan spred sig vidare i huset. I nuläget misstänker man inget brott, men enligt polisen är det något som man senare får undersöka.