Ingen av dessa parter förordar bojkott av eller sanktioner mot Israel.
Men det kvittar för fem av ledamöterna i Malmös fritidsnämnd. De satte sina egna politiska intressen i främsta rummet och beslutade därför på sitt sammanträde i dag att Davis Cup-matchen mellan Sverige och Israel ska spelas utan publik.
Glöm allt snack om att beslutet grundar sig på ett säkerhetstänk, att hotbilden mot matchen skulle vara så allvarlig att säkerheten för åskådarna i Baltiska hallen inte kan garanteras.
Det är nys.
Med en extra polisstyrka och extra vakter på läktarna samt kroppsvisitering av åskådarna i vändkorsen skulle säkerheten vara garanterad.
Eller har fritidsnämnden i Malmö så svag tilltro till israelkritikernas respekt för svensk lag att det inte finns några möjligheter att skydda sig?
Nej, beslutet grundar sig på att socialdemokrater och vänsterpartister krävt att Sverige ska bojkotta matchen och då de insett att en bojkott inte blir av ser de istället till att få igenom ett beslut om tomma läktare.
Det mot alla parter respektlösa beslutet vittnar om dåligt omdöme hos de ansvariga politikerna som därför är de största förlorarna.
Vinnare?
Sett ur sportsligt perspektiv är det Israels Davis Cup-lag som slipper bortapublik vilket ökar lagets chanser att nå kvartsfinal.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Bildt får bakläxa av Skatteverket
- Svininfluensan har muterat
- Begravningsanställda anklagas för fylleri under begravning
- Bäddat för konflikt inom alliansen
- Unga liberaler vill ha radikalare parti
- Man dog i olycka med fyrhjuling
- ”Gnäller för mycket om vaccinationsköer”
- Knivskuren man opererades
- Kaotiskt när småbarnen ska vaccineras
- Fler sjukanmälda med influensa


Stockholm 9º
































