Behrang Miri är koordinator i föreningen Rörelsen Gatans Röst och Ansikte, RGRA. Han är en flitig debattör och jobbar även som pedagog i flera skolor i Malmö.
Polisens rasistiska uttalanden, menar han, är ett uttryck för en allmänt utbredd rasism i samhället.
–Många ungdomar som jag möter kommer från en tillvaro där de har varit trakasserade till exempel när de sökt arbete eller när de inte kommit in på krogen på grund av sitt ursprung.
Berhang Miri menar att den här typen av uttalanden skapar ännu mer alienation gentemot samhället och att de som anser att ordningsmakten inte respekterar dem som individer får en ökad distans till den.
–Först och främst krävs det en attitydförändring. Det är dags att vi inser att detta inte är enstaka röster. Tyvärr är det många som har den uppfattningen om ungdomar med invandrarbakgrund.
Behrang Miri berättar att han föreläst i många kranskommuner till Malmö och att bilden som ofta kommer fram är att ungdomar som bor i Rosengård är extremister och ligister.
–Schablonbilderna måste krossas. Vi måste gå till botten med det synsättet man har på ungdomar från miljonprogramområden. Återigen handlar detta inte om två personer i en polismyndighet, stigmatiseringen av ungdomarna från förorten finns överallt.
Många som Behrang Miri talat med under dagen har sagt att uttalandena inte är särskilt chockerande, det tycker han är skrämmande och hänvisar till att normaliseringen av sådant visar att det är någonting som inte stämmer med landets demokrati.
–Jag tror att väldigt många ungdomar känner sig kränkta, jag känner mig kränkt. Jag är lika svensk som knäckebröd men jag har ett annat ursprung. Så länge vi har en vi och dem känsla kommer vi att ha problem. Vi försöker hela tiden tala om för ungdomarna att detta är deras land också men sådana uttalanden gör att vi hamnar på ruta ett.
Berhang Miri tycker att det är viktigt att polisen ber om ursäkt, det tror han är enda sättet att försonas.
–Det som hänt främjar inte ungdomarnas bild av folk i uniform, man litar inte på dem helt enkelt. Men det är bra att debatten kommit i gång och att detta synliggörs.
Tipsa andra
Foto: Anders Persson
Behrang Miri.
Läs mer:
- Förundersökning om "Neger Niggersson"
- ”Jag vill känna trygghet”
- ”Apajäveln” och ”blattajävlar” passar inte in
- Rikspolischefen: ”Det är för jäkligt”
- Skånepolisen övade med rasistiska ”namn”
- ”Jag känner mig kränkt”
- "Jag är heligt förbannad”
- Tre poliser tas ur tjänst
- Polisen: ”Blattajävlar”
- Poliser förflyttas efter kommentarer
- ”Han borde bli av med jobbet”
- Fler artiklar | Om oroligheterna i Rosengård
- Starka reaktioner i poliskåren
- Förundersökning mot poliser läggs ner
- Polisernas uttalande skapar eko i bloggosfären
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- Kol ofta en dold sjukdom
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Vilsna räddade ur kärr
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- Personal slog vad om dödssjuk
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- FP vill ha försiktig ändring av arbetsrätten


Stockholm 4º


































