En kallfront är på väg in över landet norrifrån och de senaste dagarnas varma temperaturer är snart ett minne blott. I går hade Stockholm årets varmaste dag hittills med 22,8 grader men Valborgshelgen blir betydligt kallare.
- Södra Sverige kommer att få mellan 10-15 grader lördag och söndag medan de norra delarna av landet får nöja sig med mellan 5 och 10 grader, säger Jonas Höglund, meteorolog på SMHI till SvD.se.
Valborgsmässoafton och 1 maj blir ännu lite svalare med 5-10 grader i söder och kring nollstrecket och upp till som varmast 5 plusgrader i norr. Men riskerna för regn är små enligt SMHI.
- Vi kan nog räkna med att det blir torrt på de flesta håll, säger Jonas Höglund till SvD.se.
Brukar det inte annars regna på Valborg?
- Nej, faktiskt inte men det är många som tror det. Faktum är att det inte har regnat alls de senaste åren enligt vår statistik.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- ”Hur skulle man kunna leva så här utan att bli galen?”
- Abbas Shuker har fått ljus i ögonen igen
- Ny kung i Vellinge
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Brand utanför flyktingboende
- Knivhöggs i magen
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- 82-åring körde på fel sida i en mil


Stockholm 5º




































