Vid tre-tiden i natt lade sig lugnet åter i Rosengård. Men dessförinnan hade våldet och oroligheterna i Malmö-stadsdelen eskalerat för fjärde kvällen i rad och redan under gårdagens eftermiddag tvingades polisen att ingripa.

Skadegörelsen är omfattande i området: bilar har stuckits i brand, flera småbränder har anlagts i soptunnor och containrar och släpvagnar från en bensinstation har vällts omkull och tänts på.

Dessutom kastade ett 50-tal ungdomar i går sten, brandbomber och hemmagjorda slangbomber mot polisen. Flera polisbilar förstördes.

– Det är en besvärlig situation. Ungdomarna kommer ut och kastar sten och försvinner sedan in mellan huskropparna, sade Ewa-Gun Westford, informatör på Skånepolisen, till SvD.se vid 23-tiden i går.

Under gårdagskvällen och natten greps en person, misstänkt för våldsamt upplopp. En annan person är dessutom omhändertagen efter oroligheterna.

För att rensa upp använde polisen specialfordon – med stora traktorer rensades bland annat genomfartsleden Amiralsgatan från bråte för att möjliggöra för poliserna att komma fram.

Bakgrunden till bråken är en infekterad konflikt om en källarlokal i stadsdelen. Flera ungdomar har ockuperat lokalen, som tidigare användes som moské, som en protest mot att fastighetsägaren sagt upp hyreskontraktet på lokalen.

I onsdag ställde polisen upp containrar framför fönstren för att hindra ungdomarna – något som ledde till kravaller.

Natten till torsdagen omhändertogs 18 ungdomar sedan autonoma aktivister tagit sig till stadsdelen. Många var kända av polisen sedan tidigare, senast vid kravallerna i Lund den 30 november. Av Rosengårdsungdomarna syntes inga spår.