Yrkesutövare inom vården som bedöms vara riskindivider ska antingen hindras från att vara yrkesverksamma eller underkasta sig åtgärder, till exempel prövotid och kompetensutveckling.
Det skriver hovrättsrådet Lars Lundgren på Dagens Nyheters debattsida. På onsdagen överlämnar han Patientsäkerhetsutredningens slutbetänkande till regeringen.
Utredningen förslår att vårdgivarnas ansvar sätts i första rummet i den föreslagna lagen om patientsäkerhet. Bland annat ska de identifiera yrkesutövare som utgör ett reellt hot mot patientsäkerheten. "Staten som har tillsynsansvar och utfärdar legitimation måste få information om riskindivider så att för patientsäkerheten adekvata åtgärder kan vidtas", skriver Lundgren.
Hans slutsats är att disciplinpåföljderna erinran och varning är kontraproduktiva för patientsäkerhetsarbetet. Tyngdpunkten ska i stället läggas på skyddsåtgärder, till exempel en prövotid kombinerad med en plan för kompetensutveckling eller - om yrkesutövaren har missbruksproblem - behandling. Om planen inte följs ska legitimationen kunna återkallas.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- ”Hur skulle man kunna leva så här utan att bli galen?”
- Abbas Shuker har fått ljus i ögonen igen
- Ny kung i Vellinge
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- Knivhöggs i magen
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Vilsna räddade ur kärr
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- Baronessan Ashton en tröst för Brown


Stockholm 5º




































