Först var det meningen att sd skulle vara i kongresshallen på Louis De Geer i Norrköping, men lokalen avbokades för att säkerheten inte kunde garanteras. Då skrevs ett avtal med Grand Hotel i Saltsjöbaden, som sade nej efter ett bombhot.

–Vi har i princip gett upp vad gäller Sverige, säger sd:s pressekreterare Mattias Karlsson. Därför riktas blickarna mot Danmark.

Justitieminister Beatrice Ask finner det oroväckande att uthyrarna är så rädda för hot och annat att de inte vill acceptera vissa kunder.

–Ett sådant samhälle vill vi inte ha, säger hon till TT.

–Det handlar om en organisation som ska ha sina demokratiska rättigheter och kunna genomföra möten i ordnad form. Hot och stök kring demokratiska rättigheter är något som vi naturligtvis inte kan acceptera.