I kväll debatterar fp:s partisekreterare Erik Ullenhag med sd:s partiledare Jimmie Åkesson (sd) i TV 8:s Adaktusson. På söndag är det dags för m att för första gången möta sd i en tv-sänd duell i, den här gången i programmet Sverige i fokus.

Men det blir inte statsministern och partiledaren Fredrik Reinfeldt som kommer till tv-soffan, istället skickar m sin partisekreterare Per Schlingmann.

- De ska inte särbehandlas, det såg vi ju i valrörelsen att det var helt fel taktik. Jag fick frågan och då ställer jag upp, så enkelt är det, säger Per Schlingmann.

Även s har fått förfrågan att vara med i debatten på söndag men lämnat walkover.

- Det är synd, fler partier borde ta fajten, säger Per Schlingmann till SvD.se.

Men partisekreterare Marita Ulvskog (s) tar stormen med ro.

- Majoriteten av sd:s väljare kommer ju från det borgerliga blocket så det är väl bra om Per Schlingmann ställer upp mot Jimmie Åkesson. Vi väljer att vänta eftersom vi är mitt uppe i vår valanalys där diskussionen om sd är en central del, säger Marita Ulvskog till SvD.se.

Men Mona Sahlin har vid flera tillfällen sagt att det är viktigt att ni tar debatten med sd. Varför tar ni inte chansen nu?

- Det kommer nog fler chanser. Och vi kommer att debattera med sd framöver, det lovar jag, säger Marita Ulvskog till SvD.se.

SvD.se har även sökt sd: s partiledare Jimmie Åkesson.