Motståndet mot den så kallade Ipred-lagen har varit massivt och på bloggar och diskussionsforum har regeringen fått utstå hård kritik. Samtidigt har Facebook-gruppen Stoppa Ipred fått mer än 60 000 medlemmar.

Till viss del har politikena också lyssnat på kritiken – i den proposition som i dag presenterades görs bland annat skillnad på att ladda ner och att ladda upp upphovsrättsskyddat material. Dessutom måste fildelningen ha orsakat "skada".

Men förändringarna är långt ifrån tillräckliga, menar kritikerna.

– Det är som att måla läppstift på en gris, det är fortfarande en gris. De här förändringarna gör absolut ingenting, säger Christian Engström, vice ordförande i Piratpartiet och grundare av Facebook-gruppen.

Han menar att politkerna inte förstått dagens teknik, och tar bittorrent-tekniken som exempel.

– Det går inte att skilja på upp- och nedladdning. Kör man bittorrent laddar man alltid upp när man laddar ner. Jag tror inte regeringen vet hur det går till med fildelning eftersom de är så verklighetsfrämmande.

Enligt kritikerna är de kompromisser som gjorts i det slutliga lagförslaget bara tomma ord. Och oron finns fortfarande kvar att möjligheten för rättighetsinnehavare att få ut uppgifter om vem som står bakom en viss ip-adress ska leda till att skiv- och filmbolag kräver orimligt höga skadestånd från privatpersoner.

– Vi har sett i andra länder hur det blivit, och de pratade säkert likadant där om att det skulle vara rimligt och trevligt för alla parter. Men vi har ju facit, och de här formuleringarna tillför ingenting, säger han.

Christian Engström tror inte heller att den uppföljning som regeringen lovar att göra kommer att avskräcka missbruk.

– I praktiken tillför det här ingenting. När lagen väl är på plats kommer det här att rulla igång, och barnfamiljer kommer ställas mot jättestora skivbolag i rätten.

Protesterna kommer därför att fortsatta. Men några liknande manifestationer som när FRA-lagen debatterades, då hundratals människor samlades i bland annat Stockholm och Malmö för att demonstrera, kommer det troligtvis inte att bli.

– Vädret tillåter ju inte riktigt det. Men vi ställer upp i EU-valet och det är bara vid valurnorna man kan få regeringen att vakna. Vi såg både med FRA och nu med Ipred att de inte bryr sig om vad folk tycker, så det enda sättet att påverka dem är att ta röster ifrån dem. Tyvärr lyssnar regeringen ju inte på sakargument.