Det var ett rejält oväder som drog fram över Östersjön och Svealandskusten i går kväll och natten till i dag. Vid Söderarm i Stockholms norra skärgård uppmättes 27 meter per sekund i medelvind, och orkanstyrka i byarna med 35 meter per sekund. På morgonen hade vindarna börjat avta.
I Vellnora på Upplandskusten har 40 centimeter snö fallit på bara något dygn.
Under dagen fortsätter det att snöa i stora delar av Norrland och Svealand och i nordöstra Götaland. Snöovädret drar sedan bort mot Småland och Västergötland men nederbörden avtar allt eftersom.
Undantagen är Upplands- och Roslagskusten, där snön fortsätter att falla under morgondagen. SMHI har utfärdat en klass 2-varning för dessa områden.
– Där väntas det komma ytterligare någon decimeter snö i dag, säger Eva Strandberg, meterolog på SMHI.
Det fortsätter att blåsa kraftigt på Gotland, vilket medfört att SMHI utfärdat en klass 1-varning.
– Annars lugnar det ned sig och under natten blir det mest uppehållsväder i landet, säger Eva Strandberg.
Hur länge håller vintern i sig i söder?
– Fram till onsdag, då blir det mildare i södra Sverige med flera plusgrader. Men till dess kan snön ligga kvar, säger Inga-Lill Nordin, meterolog på SMHI.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Brand utanför flyktingboende
- Kvinna våldtogs av okänd i park
- Kol ofta en dold sjukdom
- Ny kung i Vellinge
- Mammografi omprövas i USA
- Abbas Shuker har fått ljus i ögonen igen
- ”Hur skulle man kunna leva så här utan att bli galen?”
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Vilsna räddade ur kärr
- Bodström toppar S-listan i Stockholm


Stockholm 5º
































