Asylsökande som bosätter sig där det inte finns några jobb förlorar sin rätt till bidrag, enligt ett nytt förslag som moderaternas arbetsgrupp mot utanförskap och segregation presenterar på tisdagen.

– Den tidigare asylpolitiken där tanken varit att hjälpa till med allt har varit en god idé, men den funkar inte i praktiken, säger Ulf Kristersson (m), socialborgarråd i Stockholm och talesman för arbetsgruppen.

Om det nya förslaget skulle gå igenom, innebär det i så fall ett nytt kapitel i svensk asylpolitik. En asylsökande har fortfarande valet att bosätta sig där han eller hon vill, men om det då blir på en ort med få arbetstillfällen och bostäder, där flytkingkvoten redan är överfylld, blir det inget bidrag.

– Det är att gå rätt långt med svenska mått mätt, men det går inte att fortsätta som nu där ett fåtal ställen tar ett extremt ansvar, säger Ulf Kristersson.

Men förslaget går inte hem hos resten av alliansmedlemmarna.

Lars Gustafsson, flyktingpolitisk talesperson för kristdemokraterna, gör tummen ner. Han vill hellre se ekonomiska morötter än piskor.

– Att arbetslinjen ska gälla är jag positiv till, men vi vill att man går åt andra hållet och ger ett extra stöd till de som söker sig dit där det finns jobb. Vi har ju redan idag ett flyttbidrag även för svenskar, säger Lars Gustafsson.

Problemet med moderaternas förslag är enligt honom att det riskerar att orsaka sociala problem.

– Det är oerhört viktigt med en social koppling till kommunen där man bor. Har man inte det kommer det aldrig att fungera, säger Lars Gustafsson.

Även folkpartisten Ulf Nilsson är skeptisk till moderaternas förslag.

– Arbetslinjen ska gälla för alla, men det här förslaget är både för drastiskt och för trubbigt. Frågan är mer komplex än att man bara kan dra in all ersättning när någon bosätter sig i en kommun där det är ont om jobb.

– Bara för att det är en kommun där det är ont om jobb så innebär inte det att inte någon kan få jobb där, säger Lars Gustafsson.

Ulf Nilsson får också stöd av sin partikollega, integrationsminister Nyamko Sabuni. Hon säger till SvD.se att hon inte delar moderaternas uppfattning att "man under tiden man väntar på asyl ska tvingas bo på vissa ställen i landet".

– Jag tror att möjligheten att bo hos släktingar eller anhöriga är viktig för personen som väntar, både för tryggheten det skapar och för att personen ska må bra psykiskt, säger hon.

Fredrick Federley, centerpartistisk talesman i flyktingpolitiska frågor ser hellre att politikerna jobbar med positiva incitament än indragna bidrag.

– Att hota med att ta bort bidragsdelen tror jag inte ger rätt effekt. Det gäller istället att bli tydligare med var det finns jobb och presentera det på ett bra sätt, säger Fredrick Federley.

Frågan om asylsökandes rätt att själv välja bostadsort har debatterats i flera år. Inom moderaterna finns just nu de som vill begränsa asylsökandes möjligheter ytterligare, genom att avskaffa reglerna om så kallat eget boende.

– Jag tror inte på tvång och det här med kommunplacering säger jag blankt nej till. Det finns inte på kartan. Vi måste kolla var jobben finns, säger Fredrick Federley.

Förslaget ska diskuteras på Moderaternas framtidskonvent 28-29 november. Först i februari kommer partistyrelsen att ta ställning till förslaget.