- Jag hoppas att detta ytterligare bidrar till att lugna reaktionerna, sade Reinfeldt efter mötet.

De cirka 20 ambassadörerna kom ut en och en och flera av dem stannade och pratade med det stora medieuppbåd som samlats efter mötet. Budskapet var att det hade varit en mycket bra dialog.

- Vi har haft en bra dialog som leder till bättre förståelse, sade Syriens ambassadör.

Ambassadörerna uttryckte uppskattning för statsminister Reinfeldts initiativ att träffa muslimska organisationer i Sverige tidigare i veckan och att han hade bjudit in till det här mötet.

Statsministern själv upprepade budskapet när han en stund senare kom ut för att möta medierna. Han sade att han förklarat det svenska systemet, där politiker inte överprövar publiceringsbeslut.

Några kravlistor från ambassadörerna ville Reinfeldt inte kännas vid.

- Det har inte framförts några krav i den meningen. Vi har haft en mycket god dialog, sade Reinfeldt.

- Jag har förklarat att vi inte har folkvalda politiker som fattar publicitetsbeslut, sade statsminister Fredrik Reinfeldt när han kom ut från mötet med ambassadörerna.

Han hade också sagt att "det här är ett öppet land, ett tolerant land".

Reinfeldt underströk också att reaktionerna utomlands fortfarande är starka:

- Vi följer utvecklingen noggrant. Reaktionerna har inte tagit slut.

Lars Vilks teckning av profeten Muhammed som rondellhund har bland annat publicerats i Nerikes Allehanda. Afghanistan, Iran, Pakistan och sammanslutningen Islamiska konferensen (OIC) med 57 medlemsländer har officiellt protesterat och krävt bestraffningar

Tidigare i veckan besökte statsministern Stockholms moské för att träffa företrädare för muslimska organisationer.

Utrikesdepartementet manar till försiktighet vid resor i Mellanöstern efter den senaste tidens uppmärksamhet kring Muhammedteckningar i Sverige.

- Svenskar uppmanas att vara försiktiga och följa medierapporteringen, säger Anna Björkander, redaktör på UD:s presstjänst.