Männen, som är mellan 21 och 26 år, greps under fredagskvällen i Göteborg vid olika tidpunkter. Fyra greps ute på stan och den femte greps i en lägenhet.

Vad som ledde fram till gripandena vill Sven Alhbin, operativ chef vid länskriminalen i Västra Götaland, inte kommentera.

Fyra av männen är anhållna för mordförsök, grovt rån och misshandel. Den femte är anhållen för medhjälp till grovt rån. Efter förhör med männen beslutade åklagaren på lördagen att de ska vara fortsatt anhållna.

- Beslut om häktningsframställan kommer i så fall i morgon söndag, säger Sven Alhbin till TT, på lördagen.

Männen är delvis kända sedan tidigare av polisen men ska inte vara knutna till något kriminellt gäng, enligt Alhbin.

- De är både kända och okända av orsaker som jag inte kan förklara nu. Fyra av männen är inte bosatta i landet, de har varit i landet i några dagar. Den femte är dock boende i Göteborg, säger Sven Alhbin.

Tillståndet för det par i 70-årsåldern som misshandlades svårt vid rånet är mycket allvarligt. De hölls fortfarande nedsövda under lördagen.

En tredje person som fanns i vapenhandeln i det gamla parets villa har kunnat höras av polisen.

- Han har lämnat sin version av vad som hände, men vi kommenterar inte detta, säger Alhbin.