Först var det försvarsminister Sten Tolgfors (m) som agiterade för FRA-lagen i riksdagen:
–Det handlar om att värna svenska soldaters liv i våra internationella insatser.
Därefter följde flera debattörer i hans spår.
–Vi kan se till att få underrättelse för att skydda till exempel svenska soldater i Afghanistan, sa folkpartiets partisekreterare Erik Ullenhag.
Bland sommarbjörkar och gula trälängor på Lovön utanför Stockholm sitter FRA-chefen Ingvar Åkesson. Förra veckans debattstorm känns avlägsen, men han säger att han fortfarande känner sig omtumlad. Han försöker förklara hur FRA:s kabelspaning ska kunna skydda de svenska soldaterna.
–Det skulle alltså vara kommunikation mellan personer som utgör hotet, talibaner främst, om aktiviteter som de planerar.
Talibanerna behöver alltså mejla till varandra om ett planerat attentat mot svenska trupper. Mejlet behöver sedan passera en kabel just vid Sveriges gräns – och där ska det snappas upp av FRA.
Hur stor är sannolikheten för att det ska hända?
–Den är inte så stor att vi för fram det som ett argument för den här lagen. Vi skulle nog kunna spana mot ett sådant hot utan kabelaccess.
Ingvar Åkesson tystnar ett ögonblick.
–Det är inget bra argument för lagen. Kommunikationerna där sker mest i etern.
Han beskriver den gångna veckan som kantad av missuppfattningar, ryktesspridningar, hätska utfall och hatkampanjer mot FRA-anställda. Säpo och Rikskriminalpolisen undersöker just nu uthängningarna av FRA-medarbetare på nätet. Flera personer på myndigheten har blivit uppringda ”dygnet runt” av människor som öst ur sig sin ilska.
Har du blivit hotad?
–Gränsen mellan trakasserier och hot är svår att dra. Det otäcka i sammanhanget är att informationen på nätet kan locka andra människor att göra oss illa. Man uppmanar till att fotografera våra medarbetare när de går på bussen. Det känns väldigt obehagligt. Någon galen person kan agera.
Den upprörda debatten förvånar inte Ingvar Åkesson. Däremot är han besviken över att så få slutit upp vid FRA:s sida.
–Vi är väldigt ensamma i det här. Vi är en slagpåse, vi dras i smutsen, vi får löpa gatlopp. Det hade varit bra om våra uppdragsgivare, till exempel departementen och regeringen, kunde ha stått upp för oss och förklarat varför de tycker att FRA behövs. Statsministern och försvarsministern har tagit några debatter, men i stort har det varit väldigt tyst.
Själv valde Ingvar Åkesson att stänga av telefonen när tonläget blev ”alltför uppskruvat”.
–Det kändes som om vi skulle bli vantolkade vad vi än sa.
Den 1 oktober 2009 får FRA tillgång till teleoperatörernas trafik. Fortfarande väntar Ingvar Åkesson på besked om hur stora anslag myndigheten kan räkna med.
–Senast i budgetpropositionen måste det komma.
Innan dess görs, enligt Ingvar Åkesson, varken några rekryteringar eller tekniska investeringar. Men förhoppningarna inför framtiden är stora– förutom kabelspaningen vill FRA gärna öka både informationssäkerhetsavdelningen och stödet till Försvarsmaktens internationella operationer.
Idag är FRA:s anslag 562 miljoner kronor om året. Enligt budgetunderlaget vill FRA nyanställda 250 personer. Tekniska investeringar och flytt till större lokaler kommer att kosta minst 435 miljoner kronor.
Hur mycket får en underrättelseverksamhet kosta?
–Om du frågar mig är det klart att jag säger att den får kosta väldigt mycket.
Elin Ekselius
Tipsa andra
Foto: Casper Hedberg
Mer om FRA-lagen
- Reinfeldt vill ha kvar FRA-lagen
- FRA kan inte spana på folket
- ”Vi är ensamma i det här”
- ”Partipiskan är hård"
- Nya krav om FRA
- Mona Sahlin beredd riva upp FRA-lagen
- Stötande att jämställa vänner och fiender
- Muf-ordförande hotar hoppa av
- Nu tar den juridiska aktivismen vid
- ”Naturligt att rösta nej”
- Kritiker vill lämna ungdomsförbunden
- LÄSARNA ”Vi protesterar”
- FRA-protester utanför riksdagen
- Federley: ”Vi är inte alls överens”
- FRA-debatten inledd - följ den direkt
- Konflikt mellan ideal och verklighet
- "Telia, ta strid för kunderna"
- Fråga & svar Om FRA-lagen
- Gräsrötter gör uppror mot FRA-lagen
- Telia måste ta strid mot FRA
- Meddelarskyddet bort med ett knapptryck
- Lämna våra privatliv i fred
- FRA anklagas för olaglig datalagring
- Kampanj mot mejlspaning
- Sekretess snart ren illusion
- Likheten mellan hökar och pacifister
- Regimens superdator väntar
- Bloggosfären i uppror över FRA-lag
- FRA:s framtid osäker utan ny lag
- Motsättningar om FRA i riksdagen
- Borgerlig splittring inför FRA-debatt
- FRA uppges ha samlat data i tio år
- Ska vi planera för evigt solsken?
- Du kan få betala. Mångmiljonsmäll hotar konsumenterna.
- ”Alla SvD:s servrar står i Sverige”
- Så lyder lagen
- Vad tycker du om FRA-lagen?
- Detta har hänt
- Frankrike planerar FRA-lag
- Dags för en sanningskommission om FRA
- Säpo kopplas in i jakt på FRA-läcka
- Jan Björklund försvarar FRA-lagen
- Protesterna slutar inte
- Rysk datatrafik går via Sverige
- Ryssland målet för FRA-lagen
- Skäl till FRA okänt för utskott
Fakta
Ingvar Åkesson
Ålder: 61 år.
Familj: Son som snart är 30 år.
Bor: Hemligt med tanke på hotbilden som finns efter FRA-beslutet.
Jobbet är som bäst när... ”vi lyckas ge våra uppdragsgivare värdefull information som innebär att man kan avvärja hot mot landet.”
Jobbet är som sämst när...”vi som nu är helt missförstådda av svenska folket.”
Oanad talang: Att laga mat. Strömming är favorit.
Unga mer skeptiska
Drygt en tredjedel av svenskarna är för FRA-lagen. Det visar en Sifoundersökning som Aftonbladet beställt. Unga personer är mer skeptiska än äldre. Mest negativa är de personer som röstat på vänsterpartiet – tre av fyra vänsterpartister är motståndare. 53 procent av moderaterna och folkpartisterna är positiva.
Tekniska investeringar beräknas kosta cirka 200 miljoner, flytt till större lokaler landar på 175 plus rivningskostnad på 60 miljoner, personalkostnader för ytterligare 250 personer och en hyra som beräknas bli tre gånger så hög som nu.
Läs mer
Inrikes | Mest lästa
- Svininfluensan har muterat
- Bäddat för konflikt inom alliansen
- Tvååring fick ”sparken” från förskola
- Unga liberaler vill ha radikalare parti
- Begravningsanställda anklagas för fylleri under begravning
- "Hon hade en av världens vackraste röster"
- 82-åring sköt skarpt - slapp straff
- ”Gnäller för mycket om vaccinationsköer”
- Kaotiskt när småbarnen ska vaccineras
- Lärare häktad för sexbrott mot elev


Stockholm 8º































