Den behöriga läraren blir formellt ansvarig för betyget.
- Om lärarna inte kan enas så får rektorn gå in och sätta betyget, säger Björklund till Dagens Nyheter.
Många skolor, främst fristående, har en hög andel lärare som är obehöriga - det vill säga utan pedagogisk examen.
- Men vi är medvetna om de problemen och kommer att föreslå en rätt lång övergångsperiod, säger Jan Björklund.
Den nya betygssättningen väntas bli verklighet 2012, två år efter det att den nya skollagstiftningen trätt i kraft.
Lärarnas riksförbund gör tummen upp för förslaget.
- Ja, det är ett alldeles utmärkt förslag som vi välkomnar och som vi har krävt länge, sade ordförande Metta Fjelkner.
Fjelkner menar att eleverna måste kunna lita på att betygen är korrekt satta. Hon anser också att den extra arbetsbördan för de behöriga lärarna måste synas i lönekuverten.
- Sedan måste de självklart också få tid för detta, för det här med att sätta betyg är inget man gör på en eftermiddag, säger Fjelkner.
Hon inser att det kan bli problem på skolor där många lärare är obehöriga men tycker ändå att förslaget behövs för att sätta ökad press på skolorna att anställa fler behöriga lärare.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Svininfluensan har muterat
- Ung man svårt knivskuren
- Begravningsanställda anklagas för fylleri under begravning
- Bäddat för konflikt inom alliansen
- Man dog i olycka med fyrhjuling
- Lärare häktad för sexbrott mot elev
- Unga liberaler vill ha radikalare parti
- Tvååring fick ”sparken” från förskola
- Det är hög tid att börja leka
- Queeraktivister avhysta av polis


Stockholm 9º































