I dag tas ytterligare närmare 4 400 medlemmar ut i strejk.

Läget i vårdkonflikten är helt låst. Under helgen har det inte förekommit några förhandlingar mellan Vårdförbundet och Sveriges Kommuner och landsting (SKL).

- Jag har haft lite kontakt med förhandlingschefen för SKL, men det var bara för att höra om det varit något speciellt, säger Margareta Öhberg, chefsförhandlare vid Vårdförbundet, till TT

Först på tisdagen ska parterna träffa medlarna på nytt för att försöka komma överens om lönerna för Vårdförbundets medlemmar. När ett bud kan komma är inte känt.

För tillfället är ungefär 3 400 vårdmedlemmar uttagna i strejk. I dag klockan 12 går ytterligare 4 360 medlemmar ut i strejk. Det rör sig om 590 biomedicinska analytiker, 270 röntgensjuksköterskor och 3 500 sjuksköterskor. Samtidigt återgår en del som varit uttagna i strejk till arbetet.

- Från 12 på måndag är det drygt 7 150 personer som strejkar, säger Margareta Öhberg.

I onsdags lade Vårdförbundet ett nytt strejkvarsel, det tredje i ordningen. Varslet gäller från den 16 maj och då tas ytterligare 2 750 medlemmar ut i strejk. Vårdförbundet kräver högre löner för sina medlemmar som man anser generellt är underbetalda med tanke på utbildning och ansvar.

Under de kommande veckorna ska det även ske flera lokala förhandlingar för att avgöra om det finns landsting som missbrukat rätten att kalla in strejkande sjuksköterskor för så kallat skyddsarbete utan att det egentligen har behövts.

En arbetsgivare får till exempel beordra skyddsarbete för att säkra egendom, stänga ner verksamhet eller för att rädda liv. Om den rätten missbrukas kan arbetsgivaren få stora skadestånd.