Söndag den 11 maj firar Judiska församlingen och Israeliska föreningen i Stockholm den israeliska statens 60-årsjubileum. Det blir samtal och uppträdanden och en rad tal av inbjudna gäster, bland annat högskole- och utbildningsminister Lars Leijonborg och s-ledaren Mona Sahlin som deltar i synagogan. Samtliga partiledare har bjudits in men flera har av tidsskäl tackat nej enligt deras pressekreterare som SvD.se har varit i kontakt med.
I en kolumn i SvD antyder journalisten Lars Adaktusson att det kan ligga en politisk markering bakom beslutet – att det skulle finnas en ovilja bland svenska politiker att förknippas med Israel. Detta tillbakavisas dock av Roberta Allenius, pressekreterare för statsminister Fredrik Reinfeldt.
– Vi skickar Lars Leijonborg som representant för regeringen. Det finns inga som helt politiska markeringar i det här, statsråden kan helt enkelt inte närvara på alla evenemang de blir inbjudna till, säger hon till SvD.se.
Men enligt Nael Touqan, ordförande i Palestinska föreningen och talesman för Palestinska föreningars riksförbund, är det olyckligt att svenska politiker närvarar och talar vid ett firande av den israeliska staten.
– Det här är en sorgens dag för alla palestinier och att svenska politiker då väljer att delta är ett slag i ansiktet på den palestinska kampen. Israeler får naturligtvis fira bäst de vill men att svenska politiker väljer att delta är att likställa med att de skulle närvara vid firandet av en apartheidstat, säger Nael Touqan till SvD.se.
En jämförelse som får Mona Sahlin (s) att se rött.
– För mig är det lika självklart att delta i det här som i palestinska föreningars arrangemang. Sveriges ställning har alltid varit att ha en nära relation till båda sidor i den här konflikten och det månar jag om, senast när jag besökte Mellanöstern i höstas och fick se både israeliska barn och palestinska barns lidande på olika sätt, säger Mona Sahlin till SvD.se.
Inte heller Lars Leijonborg ser några problem med att närvara vid ceremonin.
– Det känns som en förlegad ståndpunkt, närmast en extremistisk sådan med tanke på att palestinska företrädare numera accepterar Israels existens. Med det inte sagt att jag inte kommer att påminna om den kritik Sverige har mot israelisk politik på vissa punkter, det kan helt klart komma upp, säger Lars Leijonborg som dock tänker koncentrera sig på att lyfta fram Israels bidrag till vetenskaplig forskning i sitt tal.
Palestinska föreningar över hela Sverige kommer att anordna demonstrationer i anslutning till datumet men några planer att störa det israeliska firandet har man inte.
– Vi kommer att anordna demonstrationer med fackeltåg och seminarier för att uppmärksamma dagen, den vi kallar Al Nakba, katastrofen på arabiska, säger Nael Touqan.
Lena Posner-Körösi, ordförande i Judiska församlingen i Stockholm och Judiska centralrådet ställer sig frågande till kritiken och menar att firandet inte handlar om politik överhuvudtaget.
– Det här är ett kulturevenemang. Att man vill högtidlighålla en stat har inget med den politiska situationen att göra, säger hon till SvD.se.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Bildt får bakläxa av Skatteverket
- Svininfluensan har muterat
- Begravningsanställda anklagas för fylleri under begravning
- Bäddat för konflikt inom alliansen
- Unga liberaler vill ha radikalare parti
- Man dog i olycka med fyrhjuling
- ”Gnäller för mycket om vaccinationsköer”
- Kaotiskt när småbarnen ska vaccineras
- Queeraktivister avhysta av polis
- Knivskuren man opererades


Stockholm 9º
































