Senare i dag väntas kommunen presentera detaljerna i uppgörelsen.
Bakgrunden till skadeståndskravet är att kommunen kritiserats för att under lång tid inte hjälpt flickan, trots upprepade larm om missförhållanden. I länsstyrelsens beslut från november 2006 riktas allvarlig kritik mot socialnämnden i Vetlanda för att man i flera fall inte inlett utredning efter anmälningar från både polis och skola.
Fallet fick mycket stor uppmärksamhet efter ett inslag i SVT:s Uppdrag granskning för ett drygt år sedan.
– För Louise är det här ett bra avslut. Vi hade inte kunnat få högre belopp i en domstolsprocess, säger Louises juridiska ombud Anton Strand till SvD.se. han jämför med den gängse ersättningen till anhöriga till en mördad person som brukar ligga kring 50 000 kronor.
– Det är naturligtvis svårt att klä en sådan här händelse i ett ekonomiskt belopp men i ljuset av vad som är möjligt i Sverige är vi nöjda, säger Anton Strand till SvD.se.
Hur mår Louise i dag?
– Hon mår relativt bra och bor i ett familjehem. Hon tycker att det är skönt att processen är avslutad så att hon kan gå vidare, säger Anton Strand till SvD.se.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- Två män räddade ur kärr
- Mammografi omprövas i USA
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- Personal slog vad om dödssjuk
- 90-åring svårt skadad i kollision
- Norge: Svinsjuka bör ta Tamiflu


Stockholm 6º


































