Den årliga Folkets Marsch har under de senaste åren dragit 600-800 sympatisörer till sitt demonstrationståg.
De tidigare demonstrationerna har inte sällan urartat i våldsamheter. Förra året greps hundra nazister på Gärdet i Stockholm, misstänkta för hets mot folkgrupp efter att de gjort Hitlerhälsningar.
I år är marschen inställd, enligt tidningen Expo på grund av interna stridigheter mellan de nazistiska grupperingarna.
– Grupperna är inte längre såpass mycket vänner att de kan gå sida vid sida. Det handlar om interna konflikter, ibland våldsamma, som hållit på en längre tid, säger Daniel Poohl, chefredaktör för tidskriften Expo, som kartlägger och granskar högerextrema rörelser, till SvD.se.
Även på nationalistiska hemsidor talar man nu om den inställda marschen som ett tecken på en försvagning av gruppernas ställning i Sverige.
– För dem innebär det här att chansen att visa upp en gemensam styrka går förlorad, säger Daniel Poohl och fortsätter:
– De vill visa sina politiska motståndare på gatan och allmänheten att här är vi, och så här ser vi ut. De har även sett den här tillfället som en bra rekryteringschans som de nu går miste om.
I år har Stockholmspolisen istället gett tillstånd till två stillastående demonstrationer: Nationaldemokraterna har två planerade manifestationer i Södertälje och nätverket Info 14 kommer att vara i slottsparken i Tyresö.
För polisen innebär det en annorlunda beredskap än tidigare år.
– Den här bilden avviker radikalt från tidigare år, men vi kommer fortfarande finnas på plats och agera utifrån de förutsättningar polislagen ger oss när det gäller att skydda medborgerliga fri- och rättigheter, säger Ulf Göranzon, presstalesman hos Stockholmspolisens ledning.
Den första Folkets Marsch hölls 2005, samma år som riksdagen gjorde om sjätte juni till nationell helgdag.
2007 greps högerdemonstranter, bland annat för hatbrott och grov misshandel mot motdemonstranter i andra tåg. 142 personer fick bussas iväg av polisen för att undvika ytterligare bråk.
Under 2006 års marsch höll Svenska motståndsrörelsens Per Öberg ett uppmärksammat tal, där han höll upp en hängsnara som en varning till Sveriges dåvarande statsminister Göran Persson. Budskapet var tydligt: Bråka inte med oss.
På sin hemsida förklarar Info 14, som varit huvudarrangör av marschen, att anledningen till att den ställs in är att enskilda nyformade grupperingar tagit avstånd från Folkets Marsch och att demonstrationen därför inte kan genomföras, utan att skapa en splittring inom rörelsen i Sverige.
De nationalistiska grupperna kommer i år istället att hålla sina nationaldagsfiranden på olika ställen i landet.











