En tolvårig pojke skadades av en nyårsraket i Gråska i Hallstavik när familjen fyrade av en så kallad raketkista i trädgården.
- Den sista raketen i kistan gick av någon anledning åt fel håll och träffade pojken i ögat. Han har förts till sjukhus i ambulanshelikopter men var vid medvetande och talbar. Däremot är det oklart hur svårt skadat ögat är, säger Ann-Charlotte Wejnäs vid Stockholmspolisens länskommunikationscentral.
I Bromölla träffades en tonårsflicka av en raket och fick föras till sjukhus för kontroll, men hennes skador är enligt polisen inte allvarliga.
Även i Karlshamn träffades en man av en raket i nacken. Han fördes till sjukhus med brännskador och enligt Skånepolisen kan det inte uteslutas att skadorna är allvarliga.
I Göteborg omkom en person i en brand i en etagelägenhet i en fastighet i centrum. Branden bekämpades av styrkor från tre brandstationer och kunde begränsas till lägenheten. Det finns inga uppgifter om hur branden uppstått.
En person fördes till sjukhus i ambulans efter en lägenhetsbrand på Karl XII:s Gatan i Ystad. Minst sex personer och en hund evakuerades från grannlägenheterna.
Branden utbröt vid 02-tiden och när räddningstjänsten kom till platsen var rökutvecklingen kraftig.
- Vi fick ta ut lägenhetsinnehavaren via balkongen. Han hade rökskador men kunde själv ta sig till ambulansen, säger räddningstjänstens styrkechef Martin Andersson till TT.
I Skåne har ett 30-tal bränder rapporterats. Bland annat blev en skolsal utbränd vid Holmaskolan i Malmö.
- I övrigt rör det sig om bilbränder och bränder i containrar och soprum. Vi vet ännu inte om de antänts av raketer eller om det rör sig om allmän skadegörelse, säger Sofie Österheim, informatör vid Skånepolisen.
Polisen har också fått in klagomål på att folk har handskats vårdslöst med raketer och smällare.
- Vi har fått mängder med klagomål. Bland annat träffades en liten flicka i Vårby av en smällare, men utan några allvarliga skador som följd. Det har också varit många lägenhetsbråk och bränder i bilar och på balkonger, säger Ann-Charlotte Wejnäs vid Stockholmspolisen.
Nyårsafton var stökig i Sörmland med bråk, fylla och raketer, men med få allvarliga misshandelsfall. På en restaurang i centrala Eskilstuna knivskars en 23-årig man av en 20-årig man strax efter midnatt och fick ett fem centimeter långt skärsår, men ska inte vara allvarligt skadad. Gärningsmannen greps misstänkt för grov misshandel.
I Nyköping har polisen gripit en 20-årig man som sitter anhållen misstänkt för våldtäkt på en 16-årig flicka.
I Strängnäs brann en bil som antänts av fyrverkerier.
Nyårsfirande i Kalmar län beskrivs som stökigt med många fall av misshandel och småbränder. Polisen utreder också en anmälan om våldtäkt i en lägenhet i centrala Kalmar.
– Det var stimmigt och stökigt, säger Mikael Kaiser, vakthavande befäl vid polisen i Kalmar län.
Räddningstjänsten hade fullt upp hela natten. Ett 20-tal fall av misshandel har kommit in. Det har brunnit i papperskorgar, i träd och uthus.
– Vissa bränder har varit anlagda andra är olycksbränder, säger Kaiser.
I Skogsby utanför Färjestaden på Öland föll en raket i marken när den antänts.
– Den gick snett och träffade två ungdomar på kroppen, säger Kaiser.
Men de fick inga allvarliga skador.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Man ihjälskjuten i Sollentuna
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Döda officerarna på väg hem
- Köpte för halv miljon i andras namn
- Fick kejsarsnitt utan bedövning
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Fem skräckfilmer som heter duga
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- Telefonstorm efter snökaoset
- De nominerade till Årets Sak 2009 är...


































