Utanför avspärrningarna har någon tänt en marschall och lagt en liten bukett med vita tulpaner. En polisbil står utanför det rödmålade trähuset, och i trädgården syns några polismän.

Men det är också allt som visar att ett fruktansvärt brott i går kväll begicks inne i villan. Två barn knivhöggs till döds och deras 23-åriga mamma kämpar nu för sitt liv på sjukhuset.

I trädgården ligger leksaker utspridda – några bollar, leksakstraktorer, en cykel och en hink och spade. Utanför ytterdörren står en barnvagn och mot väggen har en snowracer ställts upp.

Här, mitt i villaidyllen, begicks morden på familjens barn, två och fyra år gamla. SvD.se:s reporter på plats berättar att det är tyst och stilla och knappt något folk ute.

– Men det finns inget som visar vad som hänt inne i huset, inga spår eller krossade rutor eller så, berättar SvD.se:s reporter.

Under natten och dagen har kommunen erbjudit krishjälp. Ett 30-tal personer sökte under natten hjälp för att bearbeta sina känslor – mest anhöriga, vänner och grannar, uppger kommunens representanter för SvD.se.

– Det är fruktansvärt det som hänt. Folk som känner familjen är jättechockade, säger en man som SvD.se:s utsände träffar på en bensinstation i Arboga.

Han känner familjen, och beskriver den som vilken som helst, som Medelsvenssons utan synbara problem.

En annan Arbogabo kallar det inträffade för ”helt absurt”.

– Som i en skräckfilm, säger mannen till SvD.se.

Den 23-åriga mamman skrev ofta om sitt liv på sin blogg – om hur lycklig hon är över att träffat en ny pojkvän, om familjelivet och upp- och nedgångar i vardagen.

Till den röda villan flyttade familjen för bara någon månad sedan och på bloggen beskriver mamman hur mycket hon ser fram emot att flytta från sin lägenhet till villan.

Nu är samma villa en brottsplats, avspärrad med polisen blåvita band.