–Ja, den blir en maktfaktor i och med sin synlighet. Som före detta riksdagsledamot kan jag säga att Pride är den maktfaktor som har haft absolut störst inflytande i att förändra attityder bland politiker.
På vilket sätt är de du intervjuar makthavare?
–Till exempel Birgitta Ohlsson har som EU-minister använt sin makt på ett sätt som jag tycker är ypperligt. Inte minst har hon lyft hbt-frågor när hon pratat med företrädare för andra länder.
Hur ser maktstrukturerna ut inom hbt-världen?
–Där har de jag intervjuar väldigt olika uppfattningar. Ulrika Westerlund borde till exempel som ordförande för RFSL fråga sig varför inte alla hbt-personer i landet är med i RFSL. Ali Al-Basri, som jobbar med hbt-flyktingar, tycker att det finns en makthierarki inom hbt-communityt där den vita normen gäller.
Du ska vara paradutropare också, vad innebär det?
–Det är en service som vi kom på för tre år sedan. Alla de hundratusentals som tittar på vet ofta inte riktigt vad som går förbi, så jag och Robert Fux presenterar hela paraden, i år från Dramatens balkong. Vi är varandras motsatser, jag är den snälla och känner igen alla politiker medan Robert är den elaka.











