– Själv drack jag inget under min graviditet, men en öl i veckan är kanske inte så farligt, säger Emilia Starkman från Esbo, med dottern Emma, elva månader.
Foto: MAGNUS LIAM KARLSSON
Visar bild 1/5
Harald von Hennig , Tyskland, med dottern Lilith. – Nej, det är varken bra för mamma eller barn, men som läkare tror jag att mycket små mängder skulle kunna vara okej i undantagsfall.
Foto: MAGNUS LIAM KARLSSON
Visar bild 2/5
Martin Kjell och Marlene Dimberg , TrolLhättan, blir föräldrar i oktober. – Nej, jag förstår inte varför man ska dricka. Står man inte ut utan alkohol borde man söka läkarhjälp, säger Marlene Dimberg.
Foto: MAGNUS LIAM KARLSSON
Visar bild 3/5
Visar annons
Signe och David Christiani , Köpenhamn, med snart ettårige sonen Alfred. – Nej, inte med hänsyn till barnet. Det har påvisats att alkohol ger skador. Jag tror vi i Danmark blivit mer medvetna om riskerna, och jag drack inget under amningen heller. Under graviditeten ändrades även hennes mans alkoholvanor. – Förr drack vi ofta något glas vin tillsammans, men under de senaste två åren dricker jag mycket mindre. Det är inte lika roligt att öppna en flaska själv, säger David Christiani.
Foto: MAGNUS LIAM KARLSSON
Visar bild 4/5
Ninni Alatalo Bautista , Stockholm, gravid i nionde månaden. – Nej, det är en så kort period. Vissa påstår att det inte är så farligt, men varför chansa? Själv är jag helnykterist.