Anhållen för att ha kört ihjäl hund

En 52-årig man har anhållits av åklagare misstänkt för djurplågeri efter att ha dödat en hund i Kostatrakten i Småland på onsdagskvällen. Hunden var fastkopplad i dragkroken på mannens bil och släpades en lång sträcka efter bilen.

Mannen greps i Växjö på fredagseftermiddagen och har förhörts av polis.

- Han har egentligen inte sagt så mycket och det är också anledningen till att han anhållits. Vi ska genomföra fler förhör med honom under lördagen, säger Fredrik Svärd, inre befäl vid polisen i Växjö.

Utöver djurplågeri misstänks mannen för trafikbrott och misshandel.

  • Kopiera sidans adress

Tredje natten med upplopp i förorter Oroligheter över hela Stockholm

Åtta gripna. Helikopter sattes in efter attack mot polishus.

  • En brandman släcker bilbrand vid Ärvingeskolan i Kista natten till onsdagen.

    Foto: FREDRIK SANDBERG/SCANPIX

  • Husby gård brinner.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård var övertänt, och polisen spärrade av området på tidagskvällen.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård var på tisdagskvällen helt övertänd.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Per Lindström är gruppchef och på plats i ett oroligt Husby och får svara på många frågor från de boende.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Francia Gantsoua är på plats i Husby för att hjälpa och stötta. "Man känner igen sig i ungdomarnas frustration, men jag skulle aldrig använda samma metoder", säger hon.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • "Vi ska försöka hindra att det som hände igår och i förrgår händer igen. Just nu är det lungt, men det var det igår också innan första smällen kom", säger Lusi Perez från Lugna gatan.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård brinner.

    Foto: YVONNE ÅSELL