Analytiker menar att Obamas tuffa attityd mot BP gör att inga oljebolag i praktiken har råd att verka i USA.
Foto: J. Scott Appelwhite/AP
Hur stor den ekonomiska skadan kommer att bli för BP innan allt är över, avgöras av några olika saker, enligt Gudmund Halle Isfeldt, oljeanalytiker på den norska banken DNB Nor.
Det första är hur president Obama och de amerikanska myndigheterna kommer att agera.
Det andra är hur svår orkansäsongen, som egentligen redan har inletts men som brukar bli värre framåt hösten, blir i den mexikanska golfen.
– Man tror att det kommer att bli en relativt aktiv säsong eftersom vattentemperaturen är högre, säger Gudmund Halle Isfeldt.
Vattnet utanför bland annat Venezuela är nu något varmare än normalt, vilket gör att fler orkaner genereras.
Den tredje faktorn är hur BP klarar av att hantera läckan under de kommande månaderna.
– Om de får god kontroll på oljeläckan och kan fånga upp det mesta av oljan som läcker, då kan det tänkas att intresset för BP och oljeläckan går kraftigt ned under den perioden.
Men gör BP fler tabbar och misslyckas med att samla upp oljan, då är situationen katastrofal för BP och Tony Hayward är historia, menar Gudmund Halle Isfeldt.
Barak Obama och den amerikanska regeringen krävde att BP skulle sätta av 20 miljarder dollar i en fond till dem som drabbats av oljekatastrofen, dock utan att begränsa BP:s ansvar där. Gudmund Halle Isfeldt tror att ytterligare 15 miljarder dollar kommer att krävas.
– Men osäkerheten för bolaget idag är enorm, konstaterar han.
Gudmund Halle Isfeldt menar också att det finns en risk för USA:s och Obamas agerande, sett till oljebolagens vilja att göra affärer i landet framöver. Det obegränsade ansvar man kräver av BP innebär att USA har gått från att vara ett stabilt land där det var låg risk för oljebolagen att verka och göra affärer, till att bli ett högriskland.
BP är en av världens - och USA:s - största oljeproducenter och i USA också störst på naturgassidan.
– Vem har egentligen lust att vara i USA efter det här? Potentiellt sett så kan BP gå i konkurs. Vem skulle i så fall ha råd att vara här? Egentligen ingen, säger Gudmund Halle Isfeldt.
– President Obama borde faktiskt komma på banan med något som gör att andra bolag förstår att risken ändå inte är total, utan begränsad till något. Och hur stort detta något är borde Obama definiera, säger han.











