Vilka var nyheterna i Åsa Romsons tal i Almedalen?

Miljöpartiet slösar inte bort något stort politiskt utspel på ett mellanvalsår i Almedalen. Romson återanvände den nyhet som man på morgonen hade skrivit om på SvD:s Brännpunkt. Och som redan då var rätt recyclad.

ROT-avdraget ska utvidgas så att det omfattar fler reparationstjänster. En sorts grönt upprop mot slit-och-släng-samhället alltså.

Vad ville hon mer säga i talet?

Romson började, precis som Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson igår, med krisen för euron och EU. Förra mandatperioden övergav MP sitt EU-motstånd - och nu sjunker stödet för unionen drastiskt i den svenska opinionen.

Men de gröna har hela tiden varit emot euron och Romson gjorde klart att ”vi inte ska luras in i en ekonomisk integration som vi inte tror på” - alltså ett nej till flera av förslagen till lösning på krisen.

Hon varnade förstås också för en kommande klimatkris, och lyfte fram MP:s uppgörelse med regeringen om rätt till vård för papperslösa.

Vad hade hon behövt säga?

Kanske något mer briljant. Åsa Romson har gjort flera bra debatter sedan hon blev språkrör förra året, men är ingen bländande talare eller retoriker.

Och enligt den senaste SOM-undersökningen som presenterades i fredags är Romson ett potentiellt ”sänke” för Miljöpartiet. Det vill säga att hon är betydligt mindre populär än sitt parti.