Under senare år har det talats mycket om hur alpglaciärernas dagar är räknade, och alltmer konkreta tidpunkter och scenarier nämns.
År 2050 kommer så gott som alla glaciärer i Alperna att vara borta, uppger nu alpexperter vid en årlig konferens i Österrike. Sakta men säkert smälter isen bort, delvis beroende på den globala uppvärmningen.
I Tyrolerna i västra Österrike krymper exempelvis glaciärtäcket med tre procent varje år.
– Med den här takten kan flertalet glaciärer att vara borta
redan 2037, säger Roland Psenner vid universitetet i Innsbruck till nyhetsbyrån ap.

Fler exempel från alpexperterna:
• Dubbelt så mycket glaciäris smälte bort i Europa under perioden 1991-2004 jämfört med den längre perioden 1961-1990.
• Alpernas glaciärlager tunnades ut med i genomsnitt nära 60 centimeter under 2005, och 70 centimeter året innan.
• Sedan 1980 har Europas glaciärer förlorat ett islager på 9,7 meter, varav drygt två meter smälte bort under den heta sommaren 2003.

Det är inte bara i Alperna som ismassorna tinar. Glaciärsmältning är ett globalt problem som konstaterats på 30 glaciärer i nio bergskedjor runtom i världen,
enligt det schweiziska glaciärinstitutet WGMS. Smältningen går dessutom allt snabbare.
Data som samlats via satellit sedan 2002 bekräftar trenden: många av jordens omkring 160 000 glaciärer från Klippiga Bergen i väst till Himalaya i öster, håller på att krympa.
Glaciärernas långsamma upplösning kan få ödesdigra konsekvenser, varnar forskarna. Smältvattnet kan leda till dramatiska översvämningar och jordskred, särskilt i alpdalarna. Schweiz har drabbats av flera sådana katastrofer de senaste åren.

– Stora isblock från glaciärerna som störtar ner i alpsjöar kan orsaka stora översvämningar
i dalarna, varnar Martin Funk som är professor i glaciologi vid universitetet i Zürich.
Glaciärerna är också jordens främsta källa av färskvatten efter polarisarna – som också håller på att smälta. Det framhålls inte minst i Al Gore-filmen An Inconvenient Truth där jättelika polarisblock syns kollapsa.

Forskarna varnar för att vissa dalar i Alperna kan bli utan sina vattenkällor på sikt. Enligt Martin Funk är smälttrenden också oåterkallelig, även om den kan bromsas med särskilda ”täcken” som läggs över glaciärerna – ett projekt som leds av Schweiz. Den enda realistiska vägen att hejda smältningen är att minska utsläppen av växthusgaser, menar han.
Fast samtidigt är det svårt att göra prognoser på sikt, säger Funk. Ett större vulkanutbrott kan exempelvis leda till att temperaturerna sjunker, eftersom småpartiklar i atmosfären minskar solstrålarnas intensitet. Det skulle kunna rädda glaciärerna.