Foto: Scanpix
Norge har det, Danmark likaså. Egna upplagor av Almedalens politikervecka. Efter 44 års utveckling på Gotland håller evenemanget på att slå stort utomlands. Mest överraskande är sannolikt intresset från Sydkorea.
Landet har de kanske viktigaste bitarna på plats: en ö – delstaten Jeju – samt vilja och engagemang. Demokratiskt är förutsättningarna inte desamma som i Sverige; makten är till stor del koncentrerad till ett begränsat antal elitpolitiker i presidenthuset och oppositionspartierna. Men längtan efter ett öppnare samhälle är ständigt närvarande, berättar Yonhyok Choe, docent i statsvetenskap vid Södertörns högskola och bosatt i Sverige sedan 25 år.
– Den svenska modellen är förebild för många, särskilt unga. Folk är trötta på korruption och politiker som sviker. Man längtar efter en fördjupad demokrati.
På vägen dit kan ett evenemang likt Almedalsveckan vara ett medel, resonerar inhemska statsvetare och journalister. Redan inför valet 2007 kom en första delegation till Visby för att studera det svenska exemplet.
Sedan dess har de sydkoreanska besökarna snabbt blivit fler. I fjol var dåvarande aktivisten – numera Seouls borgmästare – Park Won-soon på ön för att insupa den gotländska atmosfären.
– Han tyckte det var en fantastisk upplevelse. Att det var väl organiserat och lätt att träffa politiker imponerade på honom, säger Yonhyok Choe.
Enligt Choe har ön Jeju visat intresse för att importera konceptet. Om ett år eller två kan en sydkoreansk Almedalsvecka mycket väl vara verklighet, tror han.
– Det viktigaste är att staden får till ett bra samarbete med partierna. Om politikerna från fastlandet inser att de missar något om de inte är med kommer det att lyckas. Jag tror på det, intresset är stort.
Varför är det då så viktigt att förlägga politikerveckan på en ö? Almedalsgeneralen Karin Lindvall vet:
– Du åker inte hem på samma sätt som annars; ön håller ihop gruppen. Du kan nätverka på morgonjoggen, på seminariet, i lunchkön, under talet eller på något arrangemang under kvällen. Du är med i olika sammanhang varje gång och blandar dig med skilda människor. Dagen blir längre när 9–17 inte gäller på samma sätt som annars.
För henne är ”Almedalen på export” något självklart positivt:
– Vi kan bidra med ett koncept som kan hjälpa andra länder att skapa liknande öppna mötesplatser där intresseorganisationer, beslutsfattare och politiker enkelt kan mötas. Om andra länder vill kopiera vår form av öppet åsiktsforum för samhällsfrågor delar vi gärna med oss.










