Billy Enfjäll i klass 9E sitter vid ett bord i solen utanför Rudsskolan. Han tycker att lokalerna är bra här.

– Jag gick i en skola i Stockholm förut och här är det mycket bättre. Det är rent och fräscht, säger han.

Men långt ifrån alla håller med. Caroline Zettergren, 13, säger att "det är jättemånga som förstör" på skolan och att det förekommer bråk.

– Har det hänt något på skolan dagen innan kan man känna att man inte vill gå hit, berättar hon.

Frida Larsson, Nathalie Wahlqvist och Emma Nordlander väntar på att idrottslektionen ska börja. Alla tre gör tummen ner för skollokalerna.

– Det är äckligt på toaletterna. Det är kiss och papper överallt och det luktar illa, säger Nathalie Wahlqvist.

Pontus Palm Porth i nian säger att det är för trångt i skolan och att luften är dålig.

– Det är kvavt i klassrummen så det är svårt att koncentrera sig.

Andreas Öberg i 7A tycker att det är "astråkigt på rasterna" eftersom det inte finns något att göra. Men det är ganska lugnt på skolan, säger han:

– Alla är kaxiga och det är en del bråk. Men inte så mycket.