Egyptierna hade tidigare gripits av nationella insatsstyrkan. De förseddes med hand- och fotfängsel och fick huvor över huvudet inför avvisningen.
Säpo hade sedan maj samma år misstänkt att de båda männen hade kopplingar till en terrororganisation.
Innan avvisningen hade svenska regeringen fått ett löfte från Egypten om att Alzery och Agiza inte skulle torteras eller dömas till döden om de skickades tillbaka.
Både avvisningsmetoden och godtagandet av den egyptiska garantin har kritiserats från flera håll, bland annat av justitieombudsmannen, riksdagens konstitutionsutskott, FN:s kommitté för mänskliga rättigheter, FN:s tortyrkommitté och Europarådet för mänskliga rättigheter.
Väl framme i Egypten dömdes Agiza av en militärdomstol till 25 års fängelse, ett straff som senare sänktes till 15 år. Alzery satt utan att åtalas i egyptiskt fängelse fram till oktober 2003. Båda männen har uppgett att de torterats.
Agiza och Alzery har sökt uppehållstillstånd i Sverige, men beslut är ännu inte fattat av regeringskansliet.










