Aftonblandet JK-anmäls. JK, Anna Skarhed, har ännu inte tagit ställning till ärendet.
Aftonbladet publicerade lördagen den 10 juli uppgifter om att den förre arbetsmarknadsministern Sven Otto Littorin ska ha köpt sex av en 30-årig kvinna i slutet av sommaren 2006.
Aftonbladets frågor till ministern kring detta skulle vara skälet till att Sven Otto Littorin oväntat avgick mitt under Almedalsveckan.
Nu har två privatpersoner anmält tidningen Aftonbladet och dess ställföreträdande ansvarige utgivare Lena Mellin till Justitiekanslern, JK, för förtal, samt grovt förtal av den förre ministern.
Båda anmälningarna är registrerade men än så länge har inte JK tagit beslut om prövning.
– Det är ännu för tidigt att uttala sig om. Jag har ännu inte tagit ställning till anmälningarna, säger justitiekansler Anna Skarhed.
I en anmälan skriver en av personerna att han ser Sven Otto Littorin som ett ”offer” för en ”modern lynchning” av medierna:
Anmälaren skriver även att han hoppas, för demokratins skull, att Aftonbladets fälls för grovt förtal – då Sven Otto Littorin inte orkar försvara sig själv.
Justitiekanslerns uppdrag är att övervaka Sveriges myndigheter och tjänstemän. JK har också rätten att väcka och driva åtal i tryckfrihets- och yttrandefrihetsmål.
Då det gäller anmälan om förtal så måste den som anses vara förtalad, i det här fallet Sven Otto Littorin, själv vilja att JK ska driva målet. Annars tas fallet aldrig upp.
– Huvudregeln är att JK inte på enskilds begäran går in och väcker åtal. JK har möjligheten att företräda en enskild person som känner sig förtalad men det händer väldigt sällan, säger Anna Skarhed.
Hur JK nu kommer agera då ingen av de två anmälningarna är gjorda av Sven Otto Littorin är ännu oklart.
– Hur det kommer hanteras kan jag inte svara på i dag. Det ska handläggas först, säger Anna Skarhed.
Förre justitiekanslern Göran Lambertz väckte åtal mot Expressens förre detta ansvarige utgivare och chefredaktör Otto Sjöberg för förtal samt grovt förtal – då tidningen skrivit på löpsedeln att skådespelaren Mikael Persbrandt var intagen för behandling för svåra alkoholproblem.
Otto Sjöberg dömdes då till 60 dagsböter för grovt förtal.
Aftonbladets ställföreträdande utgivare Lena Mellin polisanmäldes förra veckan för förtal mot Sven Otto Littorin.
Lena Mellin hälsar att hon inte har någon kommentar angående anmälningar tills JK beslutat för hur hon ska agera.








