Det klargör svenska UD:s kommunikationschef Cecilia Julin, sedan Italiens utrikesminister Franco Frattini påstått motsatsen i en telefonintervju med den israeliska dagstidningen Haaretz.

- Från svensk sida har vi inga planer på att behandla den här frågan vid det informella utrikesministermötet i Stockholm, säger Julin till TT.

I intervjun säger Frattini att han kommer att kräva att unionen explicit fördömer den text som Aftonbladet publicerade om påstådd organstöld och att han och utrikesminister Carl Bildt vid sitt senaste möte var överens om att EU-ministrarna i Stockholm bör göra ett uttalande som fördömer antisemitism.

Bildt, som är i Afghanistans huvudstad Kabul, låter genom Julin hälsa att uppgifterna måste komma av ett ”italienskt missförstånd”.

Enligt Frattini, som tillhör premiärminister Berlusconis parti, är planerna att EU vid det informella mötet antar en resolution som fördömer alla former av antisemitism och att unionen deklarerar att den kommer att agera mot alla yttringar av judefientlighet.

Frattini säger till Haaretz att han då ska argumentera för att Aftonbladets artikel i deklarationen fördöms som ett flagrant fall av antisemitism.

Statsminister Fredrik Reinfeldt säger till TT att han vill följa upp vad den italienske utrikesministern faktiskt sagt innan han kommenterar det. Samtidigt gör han en tydlig markering.

- Vi är naturligtvis beredda att förklara även för våra europeiska vänner vad som är Sveriges utgångspunkt och att vi inte kan agera i strid med svensk grundlag. Det har vi inte för avsikt att heller göra i egenskap av EU-ordförande, sade Reinfeldt vid en pressträff med Spaniens premiärminister José Luis Rodríguez Zapatero på måndagen.