I torsdags beslutade regeringen att köpa in nya super-Jas, men bara om Norge också gör det. Försvarsminister Sten Tolgfors förnekade på söndagen i SVT:s Rapport att det rör sig om inköp av ett helt nytt flygplan. Det handlar i  stället om en teknisk uppgradering av minst tio befintliga Jasplan.

– Skulle Norge anskaffa 48 EF- Gripenplan av Sverige åtar vi oss att operera ett mindre antal också i Sverige. Sen hur många det blir är ett beslut som är upp till oss, säger Tolgfors till Rapport.

Tolgfors hävdar också att ett eventuellt samarbete med Norge inte kommer att leda till att Jas-projektet får mer pengar.

På måndag går anbudsfristen till Norge ut för Jas-tillverkarna Saab och för det amerikanska företaget Lockheed Martin som framställt konkurrentplanet Joint Strike Fighter (JSF). Kampen har varit hård mellan företagen och länderna om affären, som beräknas vara värd 70–140 miljarder norska kronor – över 30 års tid. Det senaste lockbetet kom från svensk sida då regeringen ihop med Wallenbergkoncernen tillkännagav att Jas kommer att kosta hälften av det amerikanska planet för Norges försvarsmakt.

John Berg, som är en av Norges ledande experter på landets försvar, anser att dock att det bästa valet vore att ge bägge företagen nobben. Anledningen är att en ny version av det ryska stridsplanet Sukhoi-35 väntas vara färdigt om två år och är snabbare än både Jas och JSF.

– När det gäller den norska försvarspolitiken har regeringen sagt att områdena i norr är de viktigaste, och att det är här vi måste kunna hävda vår suveränitet gentemot gränslandet Ryssland. Då måste vi ha ett plan som kan matcha det ryska i snabbhet och det kan varken Jas i dess nuvarande form eller JSF som är ännu långsammare, säger John Berg.

Han betonar dock att regeringen, med statsminister Jens Stoltenberg i spetsen, inte har sagt något om vilka egenskaper som är viktigast hos det plan man nu ska köpa.

– Därför är det viktigt att frågan kommer fram. Där tycker jag att svenskarna har spelat sina kort klokt när man lyfter fram att JSF är långsamt. Opinionen vet ganska lite om planen men nu kommer debatten att öppnas.

John Berg tycker att Eurofighter, som dragit sig ur budgivningen, vore det bästa alternativet för Norge. Men av de två alternativ som återstår förordar han Jas, även om Berg medger att det är mest realistiskt att tro att regeringens val faller på JSF med tanke på de historiska banden mellan Jens Stoltenberg och USA och Nato.