Christian Baresel, 31 år, med Lisa, 1 år. – Jaha, ska de ändra till två år? Men varför inte ge upp till fem år om det är bra för barnet? Det som skulle kunna påverka mig är om det blir dyrare, nu är ju dropparna fria på BVC.
Först fick barnen fiskleverolja, sedan AD-droppar och nu får den unga generation ännu ett vitamintillskott att lägga på minnet: D-droppar.
– Barn får i sig tillräckligt med A-vitamin ändå, bland annat via berikad mjölk, välling och margarin. A-vitamin har blivit ett onödigt supplement i AD-droppar, säger Ulla-Kaisa Koivisto Hursti, nutritionist på Livsmedelsverket.
Tanken på att ta bort A-vitaminet ur AD-dropparna väcktes redan 1999, men lades på is sedan forskare i Göteborg sett ett statistiskt samband mellan lågt A-vitaminintag och plötslig spädbarnsdöd.
– Resultaten har inte upprepats i andra studier och prover på avlidna spädbarn har inte heller avslöjat någon brist på A-vitamin. Eftersom den svenska spädbarnsdödligheten är extremt låg anses det inte finnas någon risk med att ta bort tillskottet, säger Olle Hernell, professor vid Umeå universitet och ordförande i den expertgrupp som sett över rekommendationen.
Han påpekar att Danmark sedan länge tagit bort A-vitaminet ur dropparna utan att spädbarnsdödligheten ökat.
Det nya receptet måste fastställas av Livsmedelsverkets styrelse men i sak är verkets egna experter och Barnläkarföreningen överens. Förslaget grundas dessutom på en utredning av två internationellt erkända experter, däribland den norske auktoriteten på A-vitamin, Rune Blomhof.
De senaste årens forskningsrön om att överdoser av A-vitamin kan orsaka benskörhet har, enligt Olle Hernell, uppmuntrat till viss försiktighet. Det är A-vitaminets animala variant, retinol samt den variant som ofta finns
i tillskott, som visat sig kunna ge negativa effekter redan vid en längre tids dubblering av den rekommenderade dosen.
Några sådana risker för överkonsumtion har man däremot inte sett när det gäller karoten, ett förstadie till A-vitamin, som finns i grönsaker.
Men det är inte bara innehållet
i dropparna som ändras utan även rådet om vilka som ska få dem. Sedan 1970-talet har Socialstyrelsen rekommenderat att alla barn ska få AD-droppar vintertid upp till fem års ålder. Men sedan Livsmedelsverket tog över ansvaret tidigare i år gäller verkets riktlinjer. Enligt dessa ska alla barn ges AD-droppar året runt upp till två års ålder.
Förändringen är kontroversiell. En stor kartläggning av barns kostvanor som Livsmedelsverket nyligen presenterade visade att nio av tio skolbarn fick i sig för lite D-vitamin. Men bland femåringarna fick i alla fall fyra av tio i sig tillräckligt och skälet till det var AD-dropparna.
Det låga intaget är allvarligt eftersom D-vitamin behövs för att binda in kalk i skelettet och Olle Hernell håller med om att befolkningen som helhet tycks få i sig för lite D-vitamin.
– Men väldigt få följer rekommendationen om AD-droppar, efter tvåårsåldern är det nere på 20-30 procent. Kan vi öka följsamheten under barnets två första år är mycket vunnet, säger Olle Hernell.
Både han och Ulla-Kaisa Koivisto Hursti på Livsmedelsverket påpekar att många barn även i fortsättningen behöver ordineras D-droppar även efter två års ålder. Det gäller inte minst de med mörk hud eller som av kulturella skäl brukar täcka hela kroppen med kläder.
Huvuddelen av kroppens D-vitamin bildas nämligen i huden när den träffas av solstrålar på de frekvenser som förekommer i Sverige på sommaren.











