För första gången har SCB i år undersökt hur många svenskar som mer regelbundet fildelar och svaret blev alltså närmare 700 000. De båda föregående åren har frågan varit om intervjupersonerna någon gång använt ett fildelningsprogram och då har siffran hamnat runt miljonen.
Rapporten visar, kanske inte särskilt förvånande, att den typiske fildelaren är en studerande man i åldern 16–24 år. Bland kvinnor i åldern 65–74 år finns inga fildelare alls, enligt SCB.
På Antipiratbyrån, som kämpar mot fildelning av upphovsrättsskyddat material, tror man att antalet fildelare ökar.
– Det är väldigt svårt att arbeta mot piratkopiering när vi saknar en fungerande lagstiftning och polis och åklagare saknar resurser. En fungerande lagstiftning har effekt, det har vi sett i Finland, säger Sara Lindbäck på Antipiratbyrån.
Regeringen har lagt en proposition om en ny fildelningslag som föreslås träda i kraft den 1 april nästa år. Enligt den ska upphovsrättsinnehavare kunna begära ut identiteten bakom en IP-adress varifrån illegal fildelning skett. Lagen kommer inte att omfatta fildelning som skett förre den 1 april.
I SCB:s rapport om IT-användningen i landet kan man också läsa att användningen av internet ökat i år efter en nedgång 2007. I våras var 84 procent av alla svenskar regelbundet ute på nätet och i de yngre åldersgrupperna var siffran över 95 procent. Skillnaderna mellan män och kvinnor är små, men desto större om man jämför utbildningsnivåerna. 95 procent av alla med eftergymnasial utbildning var regelbundna användare, medan bara 67 procent av svenskarna med grund- eller folkskola är vana nätanvändare.
Precis som tidigare används nätet oftast till att söka information om varor eller tjänster och för e-post. Nätbanker och nättidningar är också vanliga på favoritlistorna och allt fler använder nätet för att höra på radio och se på tv.
Tipsa andra
Läs mer om Ipred:
- Barnfamilj krävdes på 200 000 kronor
- "Orimliga proportioner"
- Muf uppmanar till lagbrott
- Branschen ansvarig
- Ipred stoppar inte fildelning i Finland (4/12)
- S: Många frågetecken kring Ipred
- Ipred: ”Som läppstift på en gris”
- Så blir Ipred-lagen
- ”Det måste gå att ta betalt för tjänster via nätet”
- Stark uppgång för legal nedladdning
- Regeringen enig om fildelningslag
- Höjda IT-kostnader för nya lagar (1/12 2008)
- ”Fildelarlagen farligare än FRA-lagen”
- 9 av 10 laddar ner på festivalen
- ”Oskyldiga kan drabbas”
- Ipred-lagförslag skjuts upp
- ”Utan Ipred slutar vi göra film”
- "Ett steg i rätt riktning"
- Fritt fram att ladda film till april
- Mona Sahlin om Ipred-lagen: "Alldeles för kantigt"
- C föreslår mildare Ipred-lag
- Ungdomsförbunden enade
- Beatrice Ask välkomnar debatten
- ”Lagen kan försvåra ”
- Så bekämpas fildelarna
- Kulturarbetare positiva till Ipred-lagen
- De vill ha Ipred-lagen
- FAKTA: Så laddar du ner lagligt
- Ipred-lagen går att kringgå
- Ny fildelningslag skapar nätuppror
- Alliansen är redo
- Moderaterna öppna för ”bättre balans”
- BLOGGARNA Bloggstorm om IPRED
- Motståndet växer mot fildelarlagen
- Räkna med uppror
- "Skivbolagen inga poliser"
- ”Det är på tiden”
- Upphovsrätten gav oss mångfald
- KD kritiska mot c-förslag
- Säkerhetsexpert: Ipred gör skivbolagen till privatpoliser
Nya fildelningslagen
Upphovsrättsinnehavare som skivbolag och filmbolag kan begära ut identiteten bakom en IP-adress varifrån illegal fildelning skett.
Skadestånd ska täcka den faktiska skadan, inte mer.
Lagen ska inte gälla fildelning som skett innan lagen trätt i kraft.
Lagen träder i kraft den 1 april nästa år och ska utvärderas. (TT)
Inrikes | Mest lästa
- Ask vill att sexköpare skäms öppet
- M-politiker: ”Resan rimlig och relevant”
- Ny teknik gav nya resultat om ben
- Ansvariga i Quickfallet vägrar uttala sig
- "Vi får inte förvandla fåren till grisar"
- Död kvinna identifierad
- Svenska lamm slaktas före grönbetet
- Stort intresse för Vilks rondellhund
- Åklagare synar politikers bjudresa
- Riksdagsmän på Disneyland



































