Först nu har han, enligt sin advokat, insett allvaret i det han gjort.
Advokat Jan Kyrö talade med sin klient i dag. De förberedde bland annat ett nytt förhör hos polisen i Borlänge på onsdagen.
Enligt advokaten är 42-åringen nedstämd och bedrövad.
- Han säger att han inte har något mer att erkänna, säger Jan Kyrö till TT.
Under gårdagens förhör berättade mannen ingående om hur det gick till när han dödade den tioåriga flickan.
- Han tog av en slump kontakt med flickan och den utvecklades på ett olyckligt sätt. Han hade inte planerat att ta livet av henne, berättar Jan Kyrö.
42-åringen hävdar att han inte kände flickan innan han mötte henne på vägen i lilla Stjärnsund utanför Hedemora.
Varken advokaten eller polisen berättar några detaljer om mannens erkännande.
- Vi måste behålla dessa uppgifter för oss själva. För oss gäller det nu att bevisa att hans berättelse stämmer. Han kan ju ändra sig och då kan vi inte ha uppgifterna ute i tidningarna, säger kommissarie Mats Nygårds.
Under ett förhör i söndags erkände 42-åringen först att han mördat en 31-årig kvinna i Falun för åtta år sedan. Därefter kom erkännandet om flickan. Sedan visade han polisen var kroppen fanns. Dagen efter medgav han också att han låg bakom ett våldtäktsförsök i Sandviken 2006.
Teknikerna arbetar alltjämt kvar på fyndplatsen, en liten grusväg några mil söder om Valbo i Gästrikland. Utredarna har ännu inte hittat tioåringens mobiltelefon. 42-åringen har berättat att han kastade den i terrängen mellan Stjärnsund och Gysinge.
Hans egen mobiltelefon har tagits i beslag och undersöks minutiöst. Polisen kan med hjälp av operatörernas kartläggning av hans telefontrafik se hur han rört sig mellan olika platser vid tiden kring mordet på flickan.
Hennes kropp ska obduceras av rättsläkare i Uppsala i morgon.
I dag ska polis och åklagare diskutera om en särskild grupp ska tillsättas för att undersöka om 42-åringen kan knytas till andra ouppklarade mord.
Tipsa andra
Läs mer
Foto: Polisen
Lördagen den 5 april försvinner 10-åriga Engla Höglund. Åtta dagar senare erkänner Anders Eklund att han mördat henne.
Tidigare artiklar:
- Eklund försökte dölja brottet
- Lastbilschaufförer hedrade Engla
- Engla engagerar – hot och stöd på internet
- Eklunds DNA till Interpol
- Krav på tvångsvård av sexbrottslingar
- ”Lokala poliser har inte tillräckligt med rutin”
- Polis varskodde 42-åringen om bild
- Anders Eklund anmält för nytt sexbrott
- Englas familjs brev till svenska folket
- ”Det hade lika gärna kunnat vara våra barn”
- 42-åringen har inget mer att erkänna
- Här hittades Englas kropp
- Detta har hänt - fallet dag för dag
- ”Han är som två personer”
- Bevis i gammalt mord ledde till erkännandet
- 42-åringen misstänks för ytterligare brott
- Polisen: ”Idag känner vi stor sorg”
- 42-åringen erkände
- ”Folk har kommit varandra lite närmare”
- 42-åringen utreds för fler mord
- ”Man måste göra något, annars gråter man bara”
- Ovanligt att barn kidnappas
- Englas färd innan försvinnandet
- Rädda Barnen: Lyssna på barnens oro
- Psykologiprofessor: "De är svåra att upptäcka"
-
Polisens arbete
utreds av åklagare - Pernilla-mordet mot sin lösning
- Norsk polis utreder 42-åringen
- Barnkurator: Ta barnens oro på allvar
- Familjen tackar svenska folket
- Missat DNA-test anmäls
Inrikes | Mest lästa
- Östberg slussas ut via hunddagis
- Flera skadade i storbråk i Stockholm
- Debatten rasar vidare om ”spionen” Guillou
- Ask vill att sexköpare skäms öppet
- Karlstad och Hammarö utan vatten
- Alliansen vill ha rättvis sjukvård
- Hallå där!
- M-politiker: ”Resan rimlig och relevant”
- Får i Sverige ges hormoner
- Kravbonde försvarar Dorper-fåren






































