Erik Billing satte sig på tåget från Stockholm till Malmö i fredags eftermiddag, men tåget tvingades vända i Nässjö och körde tillbaka till Stockholms central. Där övernattade han i en sovvagn innan han kunde kliva på ett nytt tåg i förmiddags.
Nästan ett dygn efter att han startat resan var han i Alvesta i Småland och skulle därifrån fortsätta med bil till Malmö.
- Det har varit enorma förseningar och dålig information. SJ borde ha kunnat vara bättre förberedda, säger han.
Vid åttatiden på lördagsmorgonen drabbades Banverket av ett strömavbrott, som gjorde att stationsskyltar, högtalare och webbsidan låg nere. På lördagseftermiddagen var systemet fortfarande inte i full gång.
Södra stambanan mellan Nässjö och Hässleholm och Kust till kustbanan var fortsatt avstängda vid 15-tiden på lördagen. Det var då ej klart när tågtrafiken kunde återupptas på sträckorna.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Hundratals i protest mot folkmordsbeslut
- Expert: Ett utbrott kan pågå i åratal
- Kokainmissbruk märks i avloppet
- Många avstod sin röst i frågan om folkmord
- Pojkar föll åtta meter från tak
- Bodström svarar på läsarfrågor om datalagring
- Varför är den armeniska frågan så känslig?
- Två livshotande skadade i olycka
- Granne med vulkanen - stannar kvar i sitt hus
- Hallå där!


































