Webb-tv
25 år efter mordet på Olof Palme kämpar Palmegruppen fortfarande med att lösa fallet. De får in nya tips varje dag och 130 personer har hittills erkänt mordet men avförts.
Förundersökningen om Palmemordet omfattar i dag 225 hyllmeter. Alla som har erkänt mordet har kunnat avföras och polisen har ännu inget svar på mordgåtan.
I princip kan förundersökningen sedan preskriptionstiden togs bort fortsätta hur länge som helst, sade Kerstin Skarp, den sjätte förundersökningsledaren, på Rikskriminalens presskonferens.
- När det finns absolut ingenting att jobba med och vi har nått vägs ände, då ska den läggas ner. Men där är vi inte än.
Hon säger att spaningarna i dag inte inriktar sig på någon speciell person.
Att det fortfarande efter 25 år inte finns någon misstänkt mördare är frustrerande, sade Stig Edqvist, chef för Palmegruppen och den fjärde spaningsledaren.
- Det är klart att det emellanåt känns mer eller mindre tungt.
Varje dag kommer två, tre nya tips in. En hel del sorteras bort i och med att det är undersökt sedan tidigare.
- Men om någon kommer in med uppgifter om en namngiven person eller ett vapen är vi givetvis intresserade av det, sade Stig Edqvist, som trodde att en mängd nya tips kommer att komma in efter dagens pressträff.
Förundersökningen beräknades för fem år sedan ha kostat en halv miljard kronor.
Utredarna har fortfarande hopp om att finna mördaren.
- Vi har inget hett spår vi följer just nu kan vi väl i ärlighetens namn säga. Men inte heller något som tyder på motsatsen, sade Kerstin Skarp.
Mer i ämnet
- 28 feb 2006 Se bilder från Palmes historia
- 5 sep 2010 Olof Palme i helfigur
- 17 apr 2010 Nykter beskrivning av Petterssons karriär
- 19 maj 2008 Det enda självklara valet
- 18 sep 2007 Palmespaning avslutar GW Perssons kraftprov
- 23 jan 2007 Palme formade tiden och blev offer för den










