120 000 unga utan jobb och studier

Drygt 120 000 ungdomar mellan 16 och 25 år varken arbetade eller studerade 2010, enligt en rapport från statliga Ungdomsstyrelsen. Det motsvarar 9,5 procent av åldersgruppen.

Två tredjedelar av ungdomarna saknade inkomster helt. Svårast var det för ungdomar i Sydsverige och mellersta Norrland, skriver Dagens Nyheter.

Trots snabb återhämtning i svensk ekonomi efter krisåret 2009 förbättrades läget för ungdomarna bara marginellt.

Under krisåret 2009 var andelen ungdomar som varken arbetade eller pluggade tio procent och 2010 var siffran 9,5 procent. När konjunkturen var relativt stark 2007 var 7,3 procent av de unga inaktiva under ett helt år, enligt Ungdomsstyrelsen.

- Det man slås av är att det här är en stor grupp, både när det är lågkonjunktur och när det är högkonjunktur, säger utredare Oscar Svensson.

Enligt honom beror det på att arbetsgivare och kommuner är för dåliga på att ta till vara ungas kompetens och erfarenhet.

- Landets kommuner är skyldiga att arbeta med dem som har hoppat av gymnasiet och inte har fyllt 20 år. Man har sett att det varierar hur mycket kommunerna arbetar med den frågan. Det har blivit bättre, men det går att utveckla ännu mer på flera ställen, säger Oscar Svensson.

TT: Vad gör unga som varken arbetar eller studerar?

- En del bor kvar hemma hos sina föräldrar, en del har kontakt med Arbetsförmedlingen, en del har stöd från kommunen och en del har stöd från Försäkringskassan. Det finns också en grupp som vi saknar kunskap om. Under 2010 var det 60 procent mellan 16-19 år som man inte hade någon känd aktivitet för, säger Oscar Svensson.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68571 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Tredje natten med upplopp i förorter Oroligheter över hela Stockholm

Fem gripna. Helikopter sattes in efter attack mot polishus.

  • En brandman släcker bilbrand vid Ärvingeskolan i Kista natten till onsdagen.

    Foto: FREDRIK SANDBERG/SCANPIX

  • Husby gård brinner.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård var övertänt, och polisen spärrade av området på tidagskvällen.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård var på tisdagskvällen helt övertänd.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Per Lindström är gruppchef och på plats i ett oroligt Husby och får svara på många frågor från de boende.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Francia Gantsoua är på plats i Husby för att hjälpa och stötta. "Man känner igen sig i ungdomarnas frustration, men jag skulle aldrig använda samma metoder", säger hon.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • "Vi ska försöka hindra att det som hände igår och i förrgår händer igen. Just nu är det lungt, men det var det igår också innan första smällen kom", säger Lusi Perez från Lugna gatan.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård brinner.

    Foto: YVONNE ÅSELL