119 miljoner till regerings-PR

Det kostade 119 miljoner kronor när regeringen informerade om sig åren 2007-2010. Konsultkostnader för tekniska lösningar på regeringens hemsida och för trycksaker står för en stor del av beloppet. Mycket går direkt till att informera om regeringens politik, uppger Dagens Nyheter.

Ett exempel på att informera om politiken är PR-byråns Kreabs uppdrag att hjälpa till med att beskriva finanspolitiken på ett begripligt sätt i texter, grafik och upplägg.

När finansdepartementet under vintern 2008 och 2009 skulle förklara grunderna i det finanspolitiska ramverket på sin hemsida gjorde man det inte själv. Pr-byrån Kreab & Gavin Anderson fick uppdraget ”att beskriva det finanspolitiska ramverket”.

Gunnar Wetterberg, samhällspolitisk chef på Saco och en Sveriges främsta experter på offentlig förvaltning, är tveksam till regeringens agerande.

– Man kan fråga sig hur pass väl använda pengar det är. Kostnaden motsvarar ett par kvalificerade departementssekreterarmånader. Då är frågan om man inte hade fått ut mer genom att ta det i stället, ­säger han till DN.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68673 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Höjd säkerhet efter brutalt mord på soldat

"Terrorrelaterat"

Cameron kallar till krismöte.

Flyktingar lever allt farligare

Världen har blivit en farligare plats för flyktingar.

Historiskt priskrig
på bolån bryter ut

Blogg

Swedbank vill ta tillbaka taktpinnen.

”De bestämmer över vår yttrandefrihet”

Krönika

Vinstintresset styr sajternas censur.

”Nya regler hot mot idrottsgymnasium”

Brännpunkt

”RF sätter käppar i hjulet.”

Kennedy missade hjältechans i derby

Perspektiv

”AIK:s guldtåg har redan gått”.

Spaningsledarnen Kenneth Rautio, under en presskonferans i Luleå med anledning av den försvunna 20-åriga kvinnan i Boden. Webb-tv

Samtliga delar av kroppen har hittats

Boden

Fynd i sökande efter 20-årig kvinna.